Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Czeczeńcy z Łomży odpowiedzą za wspieranie tzw. państwa islamskiego

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpocząć ma się proces czterech Czeczenów, oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i gromadzenie środków na wsparcie terrorystycznej działalności tak zwanego państwa islamskiego. Według prokuratury byli członkami międzynarodowej siatki działającej między innymi w Białymstoku, Łomży, Warszawie, a także w Turcji. Zatrzymano ich w maju ubiegłego roku w Łomży i od tego czasu przebywają w areszcie tymczasowym.

Mężczyzn zatrzymała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a prowadzone w tej sprawie w Białymstoku śledztwo było tajne. We wrześniu prokuratorzy wysłali do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia w tej sprawie. Czeczeni zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i gromadzenie środków finansowych, mających służyć finansowaniu przestępstw o charakterze terrorystycznym w związku z działaniami tzw. państwa islamskiego. Ponadto mieli rekrutować bojowników na tzw. dżihad i zajmować się organizowaniem i zakupem sprzętu paramilitarnego, w tym plecaków taktycznych z kamuflażem, zestawu słuchawkowego typu wojskowego oraz celowników optycznych, który przekazywali na teren Syrii i Iraku. Według ustaleń śledczych Czeczeni zorganizowali również pobyt w Polsce jednego z bojowników tzw. państwa islamskiego. Mężczyzna ten przeszedł operację w białostockim szpitalu, w trakcie której usunięto mu pocisk z klatki piersiowej, a po niej pomogli mu w powrocie do Turcji.

Oskarżeni Czeczeni w Polsce przebywali legalnie. Grozi im do 12 lat więzienia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę