Razowiec i bułka wieloziarnista z surówką lepsza od kajzerki
- Nasz udział w zmianie nawyków żywieniowych młodzieży, która najchętniej sięgała po chleb biały i bułki kajzerki, jest coraz większy – cieszy się Teresa Kamińska, kierownik internatu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie, gdzie 210 uczniów ZS CKR uczestniczyło w ósmej kampanii Fundacji „Dobre życie” pod hasłem „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia”.- Jeszcze kilka lat temu po posiłkach w stołówce szkolnej zostawało dużo grahamek i bułek z ziarnami, młodzi nie przepadali za surówkami i sałatkami. A teraz surówki serwujemy do każdego posiłku: śniadania, obiadu i kolacji. Ogórki kwaszone, papryka, kapusta czy pomidor smakują przez cały dzień i można jeść je nie tylko z drugim daniem. Z hot dogów możemy w ogóle zrezygnować.
- Celem kampanii jest podniesienie świadomości młodzieży na temat prawidłowego odżywiania się, zwrócenie uwagi na pozytywne właściwości chleba wypiekanego tradycyjnymi metodami oraz propagowanie zdrowego stylu życia – informuje dyrektor ZS CKR w Marianowie Sławomir Łomotowski. - W trakcie kampanii podejmowaliśmy różnorodne działania edukacyjne, mające na celu promocję zdrowia, w tym właściwości zdrowotnych chleba wypiekanego na zakwasie.
W pierwszych edycjach od 2009 r. uczniowie Technikum Rolniczego i Technikum Mechanizacji Rolnictwa – w tym roku są dwie uczennice - tworzyli gazetki i dostawali ulotki, zaś wychowawcy w klasach i internacie prowadzili rozmowy na temat odżywiania się, regularnego i bez przejadania się, oraz racjonalnego stylu życia, włącznie z unikaniem papierosów i alkoholu oraz uprawianiem rekreacyjnie sportu, bieganiem czy jazdą na rowerze. - Od pięciu lat rozmach akcji jest większy, prowadzimy zajęcia teoretyczne i praktyczne, podczas których młodzież piecze chleb na zakwasie i ciastka, na przykład, z czarnuszką, z bakaliami, owsiane i kukurydziano-dyniowe – opowiada kierownik Kamińska. - Przygotowania produktów i ciasta na kolejnych etapach pieczenia stanowią dobrą okazję do pogadanki wychowawców i porozmawiania na temat zasad zdrowego żywienia.
W internacie prowadzono konkurs „Walory odżywcze chleba” w części teoretycznej i praktycznej. Wychowawcy razem z młodzieżą upiekli: ciastka pełnoziarniste, pasztet z cukinii, ciasto z cukinii i przygotowali pastę z marchwi. Z kolei kucharki przygotowały: paszteciki, smalec domowy, sałatkę wielowarzywną. - Degustacja tych potraw odbyła się w szkole – relacjonuje kierowniczka. - Licznie zgromadzona młodzież oraz społeczność szkolna z apetytem pałaszowała smakołyki, zachwycając się niepowtarzalnym smakiem potraw i dekoracją, zaprezentowaną przez kolegów i wychowawców. Do następnej kampanii zaprosimy więcej rodziców naszych uczniów, na przykład, jak w tym roku, Hannę Małż z przepysznym smalczykiem domowym. Ale wprowadzanie nawyków żywieniowych trwa nie tylko przez „tydzień dobrego chleba”, lecz przez każdy tydzień w roku szkolnym. Praca wychowawcy na stołówce nie ogranicza się do dyżuru i pilnowania porządku. To życzliwa zachęta do zjedzenia w całości przygotowanej porcji surówek i jarzyn, dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Właśnie zakończył się zaczęty w lipcu remont kuchni w internacie, więc takich zajęć będzie więcej.
Mirosław R. Derewońko