Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Hala targowa na Starym Rynku doczeka się remontu?

Główne zdjęcie
Hala targowa na Starym Rynku w Łomży

Zgłoszony przez Łomżę projekt przebudowy zabytkowej Hali Targowej na Halę Kultury wraz z jej wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu otrzymał rekomendację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do wpisania – wraz z sześcioma innymi projektami – do Kontraktu Terytorialnego Województwa Podlaskiego. Orientacyjny koszt zadania wynosi 20,8 mln zł. 

Kontrakt Terytorialny dla Województwa Podlaskiego na lata 2014 - 2023 został podpisany we wrześniu 2014 roku. Dokument, którego stronami są władze województwa i rząd, określa najważniejsze inwestycje jakie mają być zrealizowane i wskazuje z jakich źródeł i przez kogo będą finansowane. Łączną ich wartość to 18,5 miliarda złotych. Na liście są już m.in. budowa Via Baltica przez Łomżę, modernizacja linii kolejowych prowadzących do Łomży. Teraz rząd do Kontraktu Terytorialnego chce dopisać inwestycje kulturalne. Wszystkie samorządy mogły składać swoje propozycje, zarząd województwa wybrał 15 najważniejszych, a teraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rekomendowało 7 z nich. W grupie rekomendowanych jest także wniosek miasta Łomża dotyczący Hali Targowej na Starym Rynku.
Jak przekazuje Urszula Arter, rzecznik prasowy marszałka województwa, rekomendowany przez Ministerstwo Kultury wykaz projektów 89 z całej Polski, w tym 7 z województwa podlaskiego trafił już do Ministerstwa Rozwoju, które odpowiedzialne jest za dalszą koordynację prac zmierzających do przyjęcia listy przez Radę Ministrów. Projekty, które zostaną włączone do Kontraktów Terytorialnych, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w kolejnych konkursach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.

Oto projekty rekomendowane przez MKiDN z Podlaskiego:
1.    Święta Góra Grabarka – rewitalizacja zabytkowego wzgórza wraz z przystosowaniem infrastruktury na cele kulturalne (podmiot odpowiedzialny: Klasztor Prawosławny Św. Marty i Marii na Św. Górze Grabarce),
2.    Rewaloryzacja zabytkowego zespołu Klasztoru Męskiego Zwiastowania NMP w Supraślu – etap III (Klasztor Męski Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu),
3.    Klasztor w Wigrach jako spuścizna kulturowa Zakonu Kamedułów (Fundacja Wigry Pro)
4.    Przebudowa zabytkowej Hali Targowej na Halę Kultury w Łomży wraz z jej wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu (Miasto Łomża),
5.    Centrum Animacji i Edukacji Kulturalnej (Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku),
6.    Modernizacja Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku),
7.    Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego poprzez remont obiektów zabytkowych oraz ich adaptacja na potrzeby utworzenia Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach (Parafia Rzymskokatolicka p.w. Nawiedzenia NMP w Sejnach).


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę