Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Dzików jest... mało

Główne zdjęcie
Las w Czerwonym Borze, w tle widać przebiegające jelenie

W lasach na terenie Nadleśnictwa Łomży, żyje w sumie około 280 dzików wynika z przeprowadzonej inwentaryzacji. Przez cztery dni leśnicy na terenie 41 wyznaczonych obszarów, po około 130 ha każdy i stanowiących w sumie ok. 10% nadleśnictwa, metodą tzw. pędzeń próbnych liczyli dziki. - Znaleźliśmy je w 9 obszarach i w sumie było ich 28 sztuk – mówi Dariusz Godlewski, Nadleśniczy Łomży podkreślając, że to znacznie mniej dzików niż się spodziewano. - To około dwa i pół raza mniej niż wynikało z naszych wcześniejszych pomiarów w marcu.

Nadleśnictwo Łomża jest jednym z największych nadleśnictw w kraju. Grunty będące w stanie posiadania nadleśnictwa znajdują się w 25 gminach należących do 6 powiatów od Grabowa na północy po Zareby Kościelne i Małkinię Górną na południu. I tego obszaru dotyczyły wykonane teraz szacunki wskazujące, że w sumie żyje tylko ok. 280 dzików.     
- Dzika w lasach nadleśnictwa jest mniej niż się spodziewaliśmy. Dla nas to też jest zaskoczeniem – mówi nadleśniczy Dariusz Godlewski. - Być może populacja w lasach jest mniejsza, bo część zwierząt jest jeszcze poza nimi – np. na polach kukurydzy, gdzie mają pożywienie, ale ewidentnie jest tendencja spadkowa, co potwierdza także mniejsza liczba niż w latach poprzednich zgłaszanych przez rolników strat powodowanych przez dziki. 
Liczenie dzików, które prośbę Ministra Środowiska, odbywa się w całym kraju, ma związek z działaniami dotyczącymi powstrzymania rozprzestrzeniania się po Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń.
- Na naszym terenie – i z tego bardzo się cieszymy – nie było jeszcze przypadku wystąpienia tej choroby u dzików – podkreśla nadleśniczy Godlewski. - Badania pobranych próbek zarówno do wszystkich odstrzelonych dzików, jak i tych znalezionych padłych dały wyniki ujemne. Niemniej w dalszym ciągu będą prowadzone działania w zakresie rozrzedzania populacji dzika, minimalizować zagrożenie ASF – dodaje.

Foto: Las w Czerwonym Borze, w tle widać przebiegające jelenie
Foto: Objaśnianie, jak liczymy zwięrzęta
Foto: Obserwatorzy, obserwują i liczą zwierzynę, która wyjdzie z lasu spłoszona przez naganiaczy
Foto: Młodzież z Wety brała udział w liczeniu w ramach praktyk zawodowych
Foto: Rozpoznanie terenu i wyznaczenie ról osobom biorącym udział w liczeniu
Foto: Rozpoznanie terenu i wyznaczenie ról osobom biorącym udział w liczeniu
Foto: Rozpoznanie terenu i wyznaczenie ról osobom biorącym udział w liczeniu
Foto: Obserwatorzy, obserwują i liczą zwierzynę, która wyjdzie z lasu spłoszona przez naganiaczy
Foto: Pracownik nadleśnictwa - naganiacz idzie przez wyznaczony obszar lasu
Foto: Pracownik nadleśnictwa - naganiacz idzie przez wyznaczony obszar lasu
cz
wt, 25 października 2016 08:55
Data ostatniej edycji: wt, 25 października 2016 10:29:51

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę