Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Cenna dotacja

Budowa niemal 15-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S8 na odcinku od obwodnicy Zambrowa do granicy z województwem mazowieckim, wraz z węzłem drogowym „Szumowo”, będzie kosztowała w sumie ponad pół miliarda złotych. Blisko 300 mln zł to dofinansowanie z środków unijnych. Choć droga jest już budowana, dopiero teraz GDDKiA podpisała umowę na dotację inwestycji ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Prace przy budowie tego odcinka ekspresowej „ósemki” trwają już od dłuższego czasu. Umowę z hiszpańskim konsorcjum firm „RUBAU POLSKA” oraz „CONSTRUCCIONES RUBAU”  drogowcy z GDDKiA podpisali w styczniu 2015 roku. Kontrakt na roboty budowlane opiewał na 454,9 mln zł. Za taką kwotę wykonawca ma wybudować 14,91 km dwujezdniowej drogi ekspresowej, na której zaprojektowano m.in.: jeden most, siedem wiaduktów i jeden węzeł - „Szumowo”. Powstaną też drogi serwisowe oraz urządzenia służące ochronie środowiska: 2,5 km ekranów akustycznych, 13 przejść dla zwierząt w tym 2 górą, a nawet  zbiorniki lęgowe dla płazów.
Całość prac ma być ukończona w lecie 2017 roku, a Hiszpanie zobowiązali się do 10-letniej gwarancji.

Od początku było mówione, że budowa drogi będzie współfinansowane ze środków unijnych. Dopiero jednak teraz doszło do podpisania umowy przyznającej dotację. Wartość całkowita projektu została oszacowana w niej na 540 mln 865 tys. zł, a przyznane dofinansowanie UE wyniesie: 295 mln 566 tys. 113,21 zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę