Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Będzie 30% podwyżka opłat za śmieci?

Zakład Gospodarowania Odpadami, miejska spółka administrująca wysypiskiem śmieci w Czartorii koło Miastkowa, zwróciła się do prezydenta Łomży z wnioskiem o podwyżkę o 30% cen przyjęcia tzw. zmieszanych odpadów komunalnych. Wniosek został złożony na początku października, a dwa tygodnie wcześniej Rada Nadzorcza ZGO, która rekomendowała taką podwyżkę napisała do prezydenta, że „w związku ze zbliżającymi się terminami nowych przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów organicznych przez samorządy należące do RIPOK w Czartorii decyzja dotycząca podwyżek stawem powinna zapaść niezwłocznie”.

Spółka ZGO administruje zakładem przetwarzania odpadów w Czartorii koło Miastkowa od wiosny ubiegłego roku. Z jej analiz wynika, że przedsięwzięcie jest wysoce deficytowe. Ubiegłoroczna strata należącej w 100% do miasta spółki wyniosła blisko 740 tys. zł. Pod koniec 2015 roku prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podniósł ceny przyjęć do zakładu śmieci zmieszanych o ponad 50%, ale m.in. po protestach okolicznych samorządowców, którzy także dostarczają śmieci do Czartorii, ograniczył podwyżkę do 20%. Szybko okazało się, że przy konieczności dowozu części śmieci do spalania w Białymstoku, podwyżka nie zrekompensowała wszystkich kosztów spółki. Jeszcze w kwietniu 2016 roku Rada Nadzorcza ZGO rekomendowała 30% podwyżkę cen, ale prezydent Łomży na to się wówczas nie zgodził. Pod koniec września Rada Nadzorcza ponownie przyjęła rekomendację do podwyżki cen.
- Po analizie kosztów działania spółki w ocenie Rady Nadzorczej istnieje konieczność podwyższenia stawek o 30% - czytamy w dokumencie, który 23 września 2016 roku wpłynął do Urzędu Miejskiego w Łomży.  
Dwa tygodnie później – 6 października 2016 roku - spółka ZGO złożyła do prezydenta Łomży formalny wniosek o zatwierdzenie nowego cennika z wyższymi o 30% opłatami. Cena za przyjęcie tony komunalnych odpadów niesegregowanych (zmieszanych) miałaby wzrosnąć z niespełna 240 zł na ponad 311 zł. 
Na razie nie wiadomo jak tym razem do wniosku podejdzie prezydent Chrzanowski.

Podwyżki w ZGO podnoszą podatek śmieciowy w całym regionie
Przypomnijmy, zarządzany przez ZGO zakład w Czartorii koło Miastkowa jest regionalną instalacją do przetwarzania odpadów komunalnych dla Łomży i 18 okolicznych gmin. Podwyżka cen „na bramie” tego wysypiska skutkuje podwyżkami opłat dla mieszkańców w całym regionie. 
Wprowadzona w grudniu ubiegłego roku podwyżka cen przyjęcia śmieci przez ZGO natychmiast przełożyła się na 20% wzrost stawek tzw. podatki śmieciowego płaconego przez mieszkańców Łomży. Opłaty w okolicznych gminach rosły z opóźnieniem. W gminie Łomża stawki podatku śmieciowego podniesiono od lipca, a w gminie Śniadowo zgodnie z czerwcową uchwała Rady Gminy stawki te mają wzrosnąć od 1 stycznia 2017 roku.

230804070022.gif
cz
pon, 17 października 2016 15:47
Data ostatniej edycji: pon, 17 października 2016 19:42:26

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę