Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Amerykanie osłonią nas od północy

Główne zdjęcie
Amerykańscy żołnierze jadący wozem Stryker przez Łomżę. (fot. 25 marca 2015 r.)

Ponad 800 amerykańskich żołnierzy wraz z 67 wozami Stryker zostanie rozmieszonych w okolicach Orzysza. Będzie to amerykański batalion zmotoryzowany z 2 Pułku Kawalerii pancernej dziś stacjonującego w bawarskim Vilseck. To ta sama jednostka, której żołnierze wiosną ubiegłego roku dokonali „Rajdu Dragonów” przez Łomżę wracając z manewrów w państwach nadbałtyckich. Jednostka do Orzysza „na stałe” ma przyjechać w kwietniu i będzie podlegać dowództwu NATO.

W okolicach Orzysza - ok. 55 km na północ do Łomży - funkcjonuje największy w tej części kraju poligon w Bemowie Piskim. Ma on powierzchnię ponad 16 tys. ha (160 km²) i został „wciśnięty” pomiędzy jeziora, które okalają go ze wszystkich stron. Amerykańskie wojska w tej części kraju mają wzmocnić tzw. przesmyk suwalski u zbiegu granic Polski, Rosji, Białorusi i Litwy, który łączy na lądzie kraje bałtyckie z Europą zachodnią, czyli innymi państwami NATO.

Amerykański batalion zmotoryzowany z 2 Pułku Kawalerii pancernej, który wiosną z blisko 70 Strykerami ma dojechać w okolice Orzysza ma być wzmocniony dodatkowym uzbrojeniem artyleryjskim, przeciwlotniczym i do walki z bezzałogowcami. Pełną gotowość bojową ma uzyskać do końca kwietnia 2017 roku.

Zobacz: Szybki „Rajd Dragonów” przez Łomżę (zdjęcia)


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę