środa, 22 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Amerykanie osłonią nas od północy

Ponad 800 amerykańskich żołnierzy wraz z 67 wozami Stryker zostanie rozmieszonych w okolicach Orzysza. Będzie to amerykański batalion zmotoryzowany z 2 Pułku Kawalerii pancernej dziś stacjonującego w bawarskim Vilseck. To ta sama jednostka, której żołnierze wiosną ubiegłego roku dokonali „Rajdu Dragonów” przez Łomżę wracając z manewrów w państwach nadbałtyckich. Jednostka do Orzysza „na stałe” ma przyjechać w kwietniu i będzie podlegać dowództwu NATO.

Amerykańscy żołnierze jadący wozem Stryker przez Łomżę. (fot. 25 marca 2015 r.)
Amerykańscy żołnierze jadący wozem Stryker przez Łomżę. (fot. 25 marca 2015 r.)

W okolicach Orzysza - ok. 55 km na północ do Łomży - funkcjonuje największy w tej części kraju poligon w Bemowie Piskim. Ma on powierzchnię ponad 16 tys. ha (160 km²) i został „wciśnięty” pomiędzy jeziora, które okalają go ze wszystkich stron. Amerykańskie wojska w tej części kraju mają wzmocnić tzw. przesmyk suwalski u zbiegu granic Polski, Rosji, Białorusi i Litwy, który łączy na lądzie kraje bałtyckie z Europą zachodnią, czyli innymi państwami NATO.

Amerykański batalion zmotoryzowany z 2 Pułku Kawalerii pancernej, który wiosną z blisko 70 Strykerami ma dojechać w okolice Orzysza ma być wzmocniony dodatkowym uzbrojeniem artyleryjskim, przeciwlotniczym i do walki z bezzałogowcami. Pełną gotowość bojową ma uzyskać do końca kwietnia 2017 roku.

Zobacz: Szybki „Rajd Dragonów” przez Łomżę (zdjęcia)


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0