Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Obszar wolny od ASF

Główne zdjęcie
Mapa obrazująca aktualną (stan na 11. 10. 2016 r.) sytuację dotycząca ASF

- Szykujemy wniosek o uchylenie strefy zagrożenia ASF z obszaru gminy Łomża – mówi dr Marian Czerski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży. Lekarze weterynarii zakończyli już drugie badania wszystkich stad świń w całej gminie na obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń i wszystkie wyniki były ujemne.

Obszar zagrożony ASF na terenie gminy Łomża wyznaczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski na początku sierpnia po wykryciu ogniska tej choroby w gospodarstwie w Zbrzeźnicy pod Zambrowem. Początkowo w obrębie obszaru wyznaczonego w odległości 10 km do ogniska znajdowało się tylko kilkanaście wsi z południowo-wschodnich rejonów gminy Łomża, a później obszar ten został poszerzony na całą gminę. Lekarze weterynarii zostali zobowiązani do sprawdzenie wszystkich gospodarstw i dwukrotnego pobrania krwi z każdego stada świń do badania na obecność wirusa ASF. Teraz zakończyły się te badania i przyszły już ostatnie wyniki z laboratorium. 
- Wszystkie badania dały wynik ujemny – cieszy się dr Marian Czerski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży. - Szykujemy wniosek do wojewody podlaskiego o uchylenie rozporządzenia wyznaczającego obszar zagrożony na terenie gminy Łomża.
Kiedy stosowne zarządzenie zostanie wydane póki co nie wiadomo. W sierpniu jednym aktem wojewoda wprowadził obszary ochronne na terenie powiatów łomżyńskiego, zambrowskiego i białostockiego i prawdopodobnie jednym  aktem będzie chciał je uchylić. To będzie oznaczało, że wojewoda może czekać na takie same wnioski od pozostałych powiatowych lekarzy weterynarii. 

Tymczasem kilka dni temu minister rolnictwa uchylił swoje rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. To rozporządzenie zdjęło m.in. „strefę różową w paski” z obszaru niemal wszystkich gmin powiatu łomżyńskiego – poza gminą Łomża. Tym samym umożliwiono rolnikom sprzedaży świń bez konieczności posiadania aktualnych badań krwi zwierząt.

cz
cz, 13 października 2016 10:06
Data ostatniej edycji: cz, 13 października 2016 10:37:11

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę