poniedziałek, 11 grudnia 2017 napisz DONOS@

Obszar wolny od ASF

- Szykujemy wniosek o uchylenie strefy zagrożenia ASF z obszaru gminy Łomża – mówi dr Marian Czerski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży. Lekarze weterynarii zakończyli już drugie badania wszystkich stad świń w całej gminie na obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń i wszystkie wyniki były ujemne.

Mapa obrazująca aktualną (stan na 11. 10. 2016 r.) sytuację dotycząca ASF
Mapa obrazująca aktualną (stan na 11. 10. 2016 r.) sytuację dotycząca ASF

Obszar zagrożony ASF na terenie gminy Łomża wyznaczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski na początku sierpnia po wykryciu ogniska tej choroby w gospodarstwie w Zbrzeźnicy pod Zambrowem. Początkowo w obrębie obszaru wyznaczonego w odległości 10 km do ogniska znajdowało się tylko kilkanaście wsi z południowo-wschodnich rejonów gminy Łomża, a później obszar ten został poszerzony na całą gminę. Lekarze weterynarii zostali zobowiązani do sprawdzenie wszystkich gospodarstw i dwukrotnego pobrania krwi z każdego stada świń do badania na obecność wirusa ASF. Teraz zakończyły się te badania i przyszły już ostatnie wyniki z laboratorium. 
- Wszystkie badania dały wynik ujemny – cieszy się dr Marian Czerski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży. - Szykujemy wniosek do wojewody podlaskiego o uchylenie rozporządzenia wyznaczającego obszar zagrożony na terenie gminy Łomża.
Kiedy stosowne zarządzenie zostanie wydane póki co nie wiadomo. W sierpniu jednym aktem wojewoda wprowadził obszary ochronne na terenie powiatów łomżyńskiego, zambrowskiego i białostockiego i prawdopodobnie jednym  aktem będzie chciał je uchylić. To będzie oznaczało, że wojewoda może czekać na takie same wnioski od pozostałych powiatowych lekarzy weterynarii. 

Tymczasem kilka dni temu minister rolnictwa uchylił swoje rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. To rozporządzenie zdjęło m.in. „strefę różową w paski” z obszaru niemal wszystkich gmin powiatu łomżyńskiego – poza gminą Łomża. Tym samym umożliwiono rolnikom sprzedaży świń bez konieczności posiadania aktualnych badań krwi zwierząt.

cz
cz, 13 października 2016 10:06
Data ostatniej edycji: cz, 13 października 2016 10:37:11

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0