Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Prezydent chce, radni są przeciwko...

Co dalej z parkomatami w Łomży? To pytanie coraz częściej pojawia się wokół łomżyńskiej starówki. Tylko do końca roku obowiązuje uchwała Rady Miasta zawieszająca pobór opłat w strefie ograniczonego postoju jaka od lat 90-tych ubiegłego wieku funkcjonuje na Starym Rynku i 5 pobliskich ulicach. Prezydent już wysłał do radnych z Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowanie Przestrzennego wniosek z pomysłem przywrócenia strefy i poboru opłat, podniesienia opłaty abonamentowej i inwestycjami w nowe parkomaty. Komisja prezydencki wniosek odrzuciła, ale to nie koniec sprawy. Jeśli Rada Miasta nic nie zrobi opłaty automatycznie powrócą 1 stycznia 2017 roku, dlatego radni ze starówki chcą, aby w temacie wypowiedzieli się tutejsi przedsiębiorcy i mieszkańcy

Przypomnijmy Strefa Ograniczonego Postoju w Łomży obejmuje Stary Rynek, a także część ul. Długiej, ul. Krótką, Dworną od Giełczyńskiej do Sienkiewicza oraz niemal całe ul. Sienkiewicza i Sadową. Od 1 maja do końca roku parkowanie w strefie jest bezpłatne, ale wcześniej - i jeśli nic się nie zmieni później -  za pozostawienie tu samochodów trzeba będzie płacić: 1,5 zł za pierwszą godzinę parkowania po czym przez kolejne dwie godziny opłaty rosną po 10 groszy, a później spadają do 1,4 zł. Są też abonamenty dla stałych klientów. 
Teraz okres zawieszenia poboru tych opłat powoli zbliża się ku końcowi i władze miasta zastanawiają się co dalej. Wiceprezydent Andrzej Garlicki wysłał do Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego wniosek z prośbą o zaopiniowanie proponowanych zmian: wyłączenie z płatnej strefy Starego Rynku, ustalenie zerowej stawki opłat za parkowanie dla osób posiadających karty parkingowej wydawanej niepełnosprawnym i ich opiekunom, ale także podwyżkę opłaty abonamentowej z 30 zł na 60 zł. Prezydent zaproponował tez zainwestowanie w zwiększenie funkcjonalności automatów parkingowych, które m.in. zyskałyby możliwość rozliczania transakcji kartą płatniczą w parkomacie. Potrzebne na to jest ok. 275 tys. zł plus ok. 8,5 tys. zł rocznie na licencje. Jeśli do tego dodamy 110 - 120 tys. zł rocznie na pracowników strefy, i koszty serwisowania to wychodzi, że zyski byłyby niewielkie, bo według ratusza średni roczny dochód z funkcjonowania strefy – przed jej zawieszeniem - wynosił ok. 240 tys. zł Te szacunki sprawiły, że większość radnych z Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego prezydencki wniosek odrzuciła. 
- Jest też i druga sprawa – zasadności funkcjonowania strefy – mówi przewodniczący komisji Dariusz Domasiewicz. - Do mnie nie dotarł dotąd żaden przedsiębiorca, który skarżyłby się na zniesienie poboru opłat w strefie. Wcześniej zanim podjęliśmy taką decyzję było pismo z podpisami 50 przedsiębiorców, którzy chcieli likwidacji opłat. Ja sobie nie wyobrażam, że ktoś kto przez pół roku ponosiłby straty w wyniku decyzji radnych siedziałby cicho i nie protestował – dodaje.

Spotkanie w sprawie parkomatów
Aby ustalić jaki jest stosunek przedsiębiorców i mieszkańców starówki do Strefy Płatnego Parkowania i prezydenckich pomysłów jej unowocześnienia Radni Rady Miejskiej Łomży wybrani w Okręg nr 1, obejmującym także starówkę (Ewa Chludzińska, Stanisław Oszkinis, Elżbieta Rabczyńska i Tadeusz Zaremba) organizują spotkanie konsultacyjne w sprawie zasad funkcjonowania po 1 stycznia 2017 r. strefy płatnego parkowania w Łomży. Spotkanie to  odbędzie się w dniu 13 października 2016 r. w tzw. Domku Pastora -początek o godz. 18.10.
- Jako Radni z Okręgu Nr 1, w którym w całości mieści się strefa płatnego parkowania, chcielibyśmy zasięgnąć Państwa opinii, jako  osób i podmiotów gospodarczych bezpośrednio zainteresowanych zasadami funkcjonowania tej strefy (w tym zasadami wnoszenia ewentualnych opłat i zwolnień) – przekazuje radny Tadeusz Zaremba zapraszając na to spotkanie. - Liczymy na niezawodne przybycie i wskazanie oczekiwanych przez Państwa propozycji rozwiązania tego ważnego problemu.


cz
wt, 11 października 2016 09:32
Data ostatniej edycji: wt, 11 października 2016 09:40:54

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę