Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Cichy zabójca

Nie ma smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie dusi w gardle, ale… jest silnie trujący, palny i wybuchowy. Już niewielkie stężenie CO w powietrzu jest śmiertelne dla człowieka – ostrzegają strażacy z Łomży, przypominając o czadzie, który może ulatniać się z np. z nieszczelnych i niedrożnych kominów. W niedzielne popołudnie dwie jednostki straży pożarnej skierowano do akcji gaszenie pożaru jaki wybuchł w piwnicy jednego z domów w Chojnach Starych. Jak się okazało tliło się drewno składowane przy piecu. Aby wejść do piwnicy i ugasić pożar strażacy musieli wkładać maski gazowe, bo czujniki wskazywały na wysokie stężenie tlenku węgla.

Do zatruć tlenkiem węgla dochodzi najczęściej w porze nocnej, gdy domownicy śpią i są nieświadomi zagrożenia. Nie lekceważ takich objawów jak: duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenie akcji serca i oddychania. Mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem! Należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnąć porady lekarskiej.
Strażacy przypominają też o regularnym przeglądzie instalacji kominiarskich, gazowych i wentylacyjnych, przestrzegają przed zatykaniem kratek wentylacyjnych, zachęcają do częstego wietrzenia mieszkań, a zwłaszcza takich pomieszczeń jak kuchnie i łazienki wyposażone w tzw. junkersy, i radzą zapewnić niewielkie rozszczelnienie okien oraz zamontować czujkę dymu i tlenku węgla.
- Zdrowie, a nawet życie Twoje i Twoich bliskich może w dużej mierze zależeć od tego, jak poważnie potraktujesz treść naszych rad! - podkreślają strażacy z Łomży przypominając, że podstawową zasadą bezpieczeństwa jest instalowanie i stosowanie tylko urządzeń, które mają dopuszczenia i atesty krajowe.

  • Nigdy nie należy stosować urządzeń w jakikolwiek sposób uszkodzonych.
  • Należy zlecać okresowe przeglądy kanałów kominowych i wentylacyjnych.
  • Nie wolno wykonywać prowizorycznych podłączeń, czy na własną rękę przerabiać instalacje.
  • Nie wolno ustawiać grzejników bezpośrednio na podłożu palnym lub w pobliżu materiałów łatwo zapalnych, jak np. firanek, czy mebli.
  • Nie wolno zatykać przewodów wentylacyjnych i przesadnie utykać wszystkich otworów – tylko prawidłowa wymiana powietrza w pomieszczeniach uchroni nas przed atakiem niewidzialnego zabójcy, czyli tlenku węgla zwanego czadem.
  • Nie należy ogrzewać pomieszczeń kuchnią gazową – niestety takie praktyki mogą skończyć się zatruciem.
cz
pon, 10 października 2016 08:57
Data ostatniej edycji: pon, 10 października 2016 09:31:00

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę