sobota, 18 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Chore na ASF dziki idą do nas...

Dziki przenoszące wirusa afrykańskiego pomoru świń są coraz bliżej naszego regionu. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o znalezieniu padłego, chorego na ASF dzika w pobliżu wsi Szorce Kolonia w gminie Trzcianne. To około 1,5 km od wschodnich granic Biebrzańskiego Parku Narodowego i ok. 40 km w linii prostej od Łomży.

Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami w związku z występowaniem wirusa ASF w Polsce. Stan na 30 września 2016 r.
Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami w związku z występowaniem wirusa ASF w Polsce. Stan na 30 września 2016 r.

Od znalezionego pod Szorcami padłego dzika pobrano próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby. Powyższy przypadek ASF został potwierdzony badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF.  
To nowy, najdalej wysunięty na zachód stwierdzony przypadek występowania ASF u dzików. GLW informuje, że pały dzik znajdował się ok. 71 km od granicy polsko – białoruskiej. Tydzień wcześniej informowano, o znalezieniu padłego, chorego dzika w okolicach wsi Boguszewo Kolonia w gminie Trzcianne. Jest ona oddalona  o ok. 10 km na północny wschód od wsi Szorce.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0