wtorek, 21 stycznia 2020 napisz DONOS@

Tylko fajans...

Jeszcze niedawno tzw. Włocławek był w prawie każdym polskim domu. Obecnie stanowi obiekt zainteresowania kolekcjonerów i coraz częściej trafia na wystawy. W Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego można oglądać ceramiczne, projektowane przez artystów i ręcznie malowane cudeńka. Na wystawie „Fajans zdobny z kolekcji rodzinnych” zaprezentowano używane powszechnie naczynia i przedmioty kuchenne, ale też młynki do kawy, zegary, lampy, żyrandole, misterne drobiazgi, a nawet gadżety reklamowe sprzed II wojny światowej.

fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych, przede wszystkim z rodzinnej kolekcji Ewy, Kazimierza i Emila Cywińskich. 
– Kolekcja właściwie zaczęła się od przypadku, od kilku ładnych egzemplarzy znajdujących się w naszym rodzinnym domu – mówi kurator wystawy Emil Cywiński. – Później pojawiały się kolejne: prezenty, depozyty od kogoś kto nie miał miejsca, zdarzały się też zakupy. 
Kiedy zbiór zaczął się rozrastać i pojawiły się w nim unikalne okazy, w tym z okresu 20-lecia międzywojennego, państwo Cywińscy zdecydowali się na jego publiczne prezentacje, a łomżyńska wystawa jest największą i najpełniejszą z nich. Składają się na nią przede wszystkim przedmioty codziennego użytku oraz naczynia stołowe i kuchenne dekorowane motywami florystycznymi.
– Chciałem zaprezentować na tej wystawie możliwie najróżniejsze przedmioty wykonane z fajansu przez bardzo i mniej znane polskie wytwórnie – mówi Emil Cywiński. – Większość tych przedmiotów pochodzi z ostatnich 50 lat i z czasów świetności Włocławka, kiedy to punktem honoru każdej gospodyni domowej było co najmniej powieszenie takich talerzy w kuchni, albo postawienie tam takich przedmiotów.
– Są to wyroby fajansowe w większości z fabryk we Włocławku i Kole, ale też z innych wytwórni – dodaje kierownik galerii Karolina Skłodowska. – Towarzyszyły nam one przez wiele lat, bo i w latach 60., 70. i 80. Niestety w latach 90. te fabryki zamknęły swoje podwoje i dopiero teraz są reaktywowane. Ale zostały wspomnienia i przedmioty, których wzornictwo, kształty i formy były projektowane przez artystów plastyków, a i malarki też były wykwalifikowane. Każda dokładała więc coś od siebie, dlatego jest tu i echo sztuki ludowej, i echo natury, a przede wszystkim wyobraźnia i kunszt tych osób, które malowaniem się zajmowały. 
Wśród setek obiektów znajdujących się na wystawie są zarówno takie powodujące wśród zwiedzających okrzyki typu: „Mieliśmy w domu taki wazon!” albo „U babci wisiały na ścianie takie talerze”, ale też nietypowe i wiekowe, jak: tacka reklamująca kawę słodową „Cykorja” firmy Ferd. Bohm & Co., taca na bilon z reklamą kawy zbożowej „Bona”, obecnie znanej pod nazwą „Anatol”, zegar w kształcie kafla do pieca, wazon wyprodukowany z okazji otwarcia tamy na Wiśle we Włocławku czy fajansowy pojemnik wykonany przez wytwórnię ceramiki w Zambrowie.
– Kiedyś mieliśmy takie talerze czy inne przedmioty na co dzień i nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę jak są piękne i oryginalne – ocenia jeden ze zwiedzających. – W muzealnej sali patrzy się na nie zupełnie inaczej, dostrzega te subtelne kwiatowe czy abstrakcyjne wzory, nawiązania do ludowych motywów z Kujawskiego. I szczerze mówiąc to wątpię, by te naczynia które teraz kupujemy ktoś za kilkadziesiąt czy więcej lat chciał pokazywać na wystawie...

Wojciech Chamryk

200114015929.gif

 
Zobacz także
180410021817.gif
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę