Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@

Łomżyńska Jesień Kulturalna jak zawsze

Koncertem pianisty jazzowego Piotra Wyleżoła z międzynarodowym składem już w najbliższy czwartek 6 października rozpocznie się tegoroczna Łomżyńska Jesień Kulturalna. Potrwa ona do początku grudnia i będzie mieniła się różnymi barwami: od rocka rodzimych legend Turbo oraz Krzysztofa Jaryczewskiego w przebojach Oddziału Zamkniętego, poprzez soul i gospel Trzeciej Godziny Dnia, muzyczne Zaduszki, aż do „Przyjaciół pani Hani” z Elżbietą Jodłowską. Nie zabraknie też promocji najnowszej książki Henryka Gały, wystaw, spektakli teatralnych oraz tanecznych emocji podczas Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Młodzieżowego „Wirująca Strefa”.

– Zaczynamy tradycyjnym dla Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej koncertem jazzowym – mówi Roman Borawski, dyrektor organizującego ten doroczny cykl imprez kulturalnych Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. – Piotra Wyleżoła gościliśmy już kilkakrotnie, ale tym razem przyjedzie z większym składem.
Wybitnemu pianiście towarzyszyć będą wyśmienici polscy muzycy: Robert Majewski, Grzegorz Nagórski, Michał Barański i Michał Miśkiewicz oraz amerykański saksofonista Dayna Stephens i zaprezentują oni nowy projekt „Human Things”.
– Staramy się o taki wyciszony, bardziej klubowy repertuar, chociaż z drugiej strony nasza Jesień robi się bardzo rockowa za sprawą Turbo i Krzysztofa Jaryczewskiego – zauważa dyr. Borawski.
Autorzy jednego z największych przebojów w historii polskiego rocka, ballady „Dorosłe dzieci” z zespołu Turbo obchodzili niedawno 35-lecie istnienia i wciąż są jednym z najlepszych zespołów hard 'n' heavy w kraju, co potwierdzą w Łomży w listopadzie wspólnym koncertem z Internal Quiet. Krzysztofa Jaryczewskiego w legendarnych przebojach Oddziału Zamkniętego będzie można usłyszeć na początku grudnia, nieco wcześniej planowany jest koncert zespołu gospel Trzecia Godzina Dnia. Odbędą się również, jak co roku, koncert zaduszkowy poświęcony artystom, którzy odeszli, ale ich piosenki są wciąż żywe oraz ten poświęcony niezapomnianej Hance Bielickiej.
– Będzie to zaduszkowy projekt Pawła Lipskiego, który zaprosi do niego różnych solistów, dzięki czemu będziemy wspominać kilka osób – zapowiada Roman Borawski. – Tradycyjnie, bo już od trzech lat jesienią mamy też koncert „Przyjaciele pani Hani” i 8 listopada, w przeddzień jej rocznicy urodzin,wystąpi Elżbieta Jodłowska, piosenkarka i aktorka znana ze sceny kabaretowej.
Miłośnicy literatury mogą już szykować się na październikowe spotkanie w Domku Pastora, promujące najnowsze wydawnictwo poety i pisarza z Drozdowa Henryka Gały. Na „Nie po kolei”
składają się wiersze, dramat „Zamknij drzwi” i teatr wiersza „Odado”, który będzie można usłyszeć w interpretacji autora na spotkaniu, a w domu z dołączonej do książki płyty.
Z kolei zwolennicy najróżniejszych odmian nowoczesnego tańca i popisów tancerzy z całej Polski i innych krajów nie mogą zapomnieć o „Wirującej Strefie”, dwudniowej ogólnopolskiej imprezie w bardzo silnej obsadzie, gdzie łomżyńscy tancerze, podopieczni Marka Kisiela, Adrianny Rajkowskiej i Krystiana Pielocha, nie są bez szans na pierwsze miejsca w wielu kategoriach.
– Ogólnopolski Turniej Tańca Młodzieżowego „Wirująca Strefa” to też już taka nasza tradycja – zauważa Roman Borawski. – Corocznie w październiku odbywa się to święto break dance, hip-hopu i innych form tanecznych i bardzo nas cieszy, że reprezentanci Łomży potwierdzają również w swoim mieście, że są mistrzami nie tylko Polski, ale i Europy czy świata!
Galeria Pod Arkadami przygotowuje na Łomżyńską Jesień Kulturalną wystawy białostockiego środowiska fotograficznego oraz malarstwa, z kolei młodzi aktorzy z Teatru Aktywnego po raz kolejny zaprezentują, cieszący się sporym powodzeniem, swój najnowszy spektakl „Dwie połowy”.
Tegoroczną jesień z kulturą również zakończy akcent teatralny,  XXI Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych z udziałem najbardziej utalentowanych grup teatralnych z terenu województwa podlaskiego. Szczegółowy program imprezy już niebawem będzie można znaleźć na:
http://www.mdk.lomza.pl/

Wojciech Chamryk

210510110729.png

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę