środa, 22 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Chore na ASF dziki coraz bliżej

Chorego na ASF padłego dzika znaleziono w pobliżu miejscowości Boguszewo Kolonia w gminie Trzcianne. To najbardziej na zachód wysunięty przypadek znalezienia chorego dzika. Wieś Boguszewo Kolonia znajduje się kilka kilometrów od granicy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Tymczasem rolnicy coraz bardziej stanowczo żądają wybicia dzików. Obradujące kilka dni temu Walne Zgromadzenie Podlaskiej Izby Rolniczej domaga się organizacji zbiorowych polowań na dziki w okresie zimowym używając myśliwych wraz z wojskiem, a w okresie wiosennym dezynfekcji terenu zapowietrzonego i zagrożonego drogą lotniczą.

Znaleziony w pobliżu wsi Boguszewo Kolonia padły na ASF dzik, to już 112 wykryty przypadek (czasem jeden przypadek stanowi kilka dzików) choroby afrykańskiego pomoru świń u dzików. 
Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że od padłego dzika pobrano próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby, które potwierdziły, że dzik był chory na ASF (wyniki otrzymane w dniu 24 i 25 września 2016 r.). Zwłoki dzika zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Pierwszy przypadek wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce wykryto w lutym 2014 r. Dotychczas poza występowaniem choroby u dzików stwierdzono także 22 ognisk tej choroby u świń. Najbliższe Łomży gospodarstwo z chorymi świniami znajdowało się we wsi Zbrzeźnica pod Zambrowem. Z tej przyczyny dziś już cały powiat łomżyński objęty jest strefą ochronną ASF.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0