środa, 22 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Na głodowej pensji z budżetu miasta

185 pracowników ratusza i ujmowanych w budżecie miasta jednostek takich jak przedszkola, szkoły czy placówki kultury i sportu od 1 stycznia 2017 roku roku będzie musiało mieć podniesione pensje w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w kraju. Na podwyżki dla nich potrzeba ćwierć miliona złotych, ale kierownicy wielu placówek zwracają uwagę, na konieczność podwyżek także pozostałych pracowników, bo pensje tych z najniższymi kwalifikacjami i nowo przyjmowanych w wielu miejscach zrównują się ze specjalistami z wyższym wykształceniem i wieloletnim stażem pracy.

Od nowego roku kwota minimalnego wynagrodzenia pracowników będzie wynosić 2 tysiące złotych brutto. Oznacza to, że do ręki pracownika zatrudnionego za najniższą krajową trafi ok. 1460 złotych. Dziś minimalna pensja wynosi 1850 zł. Skutki finansowe tej regulacji – jeszcze miesiąc temu podczas sesji Rady Miejskiej skarbnik miasta Elżbieta Parzych  wstępnie szacowała na około 70-80 tysięcy złotych. Jak podawał – zastrzegając, że to dane orientacyjne i że nie ma danych z jednostek oświatowych - największe kwoty podał MOSiR – 26 tys. zł, MOPS – 25 tys. zł, DPS – 10 tys. zł, muzeum - 4 tys. zł, a pozostałe jednostki szacowała na ok. 1 tys. zł. Teraz okazuje się, że będą one wielokrotnie wyższe. Jak wynika z pisemnej odpowiedzi prezydenta Mariusza Chrzanowskiego na interpelację radnego Macieja Borysewicza w związku ze zmianą minimalnej pensji zajdzie konieczność regulacji minimalnego wynagrodzenia dla 185 pracowników ratusza i miejskich jednostek ujmowanych w budżecie miasta.  Rzeczywiste skutki finansowe tej regulacji mają sięgnąć kwoty 246 tysięcy 597 złotych.

Okazuje się, że to jednak tylko część problemu. Od 1 stycznia 2017 r. wszyscy pracownicy – niezależnie od stażu pracy – będą mieli prawo do 100 proc. minimalnego wynagrodzenia. Dyrektorzy wielu placówek zwracają uwagę, że w wielu miejscach pensje specjalistów z wyższym wykształceniem i wieloletnim stażem pracy niebezpiecznie przybliżają się do wynagrodzeń nowych pracowników bez umiejętności i doświadczeń. W ich ocenie od 1 stycznia zachodzi także konieczność podniesienia pensji innym pracownikom.

zobacz: Nagrody i premie w ratuszu


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0