Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

CBA na tropie łomżyńskich afer

Centralne Biuro Antykorupcyjne zażądało od miasta kolejnych informacji i dokumentów dotyczących tropionych przez jej agentów afer. Pierwsza z nich to tzw. „afera śmieciowa”, druga związana jest ze śledztwem prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie i dotyczy władz miasta obecnej kadencji samorządu. CBA zażądało list obecności na wszystkich sesjach Rady Miejskiej w Łomży oraz list obecności na poszczególnych komisjach Rady Miejskiej w Łomży, jakie odbyły się w okresie od 1 października 2014 r. do 30 czerwca 2015 r.

Oba pisma CBA wpłynęły do ratusza w tym miesiącu. O „aferze śmieciowej” pisaliśmy już wielokrotnie. W jej efekcie na Miejskie Przedsiebiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży zostały nałożone przez marszałka województwa opłaty podwyższone, które wraz z odsetkami wynoszą około 10 milionów złotych. Prowadzone w CBA śledztwo formalnie jest „w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych i pracowników pełniących funkcje publiczne w Urzędzie Miejskim w Łomży”. Teraz Biuro zażądało od miasta informacji o tym czy w okresie od l lutego 2010 roku do 30 kwietnia 2015 roku na sesjach Rady Miejskiej Łomży omawiane były kwestie nadzoru Prezydenta Łomży nad Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Zakład Budżetowy w Łomży, oraz Zakładem Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Miastkowie?
Poza tym CBA chce też wiedzieć czy na sesjach Rady Miejskiej Łomży w okresie do końca 2015 roku omawiane były kwestie związane z umową na  świadczenie  usług  kompostowania zawartą  w dniu  5 października 2011  roku w Ostrołęce pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Zakład Budżetowy w Łomży, a MPK sp. z o.o.   umową na świadczenie usług kompostowania zawartą w dniu   3 sierpnia 2012 roku w   Białymstoku pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Zakład Budżetowy w Łomży a Przedsiębiorstwem Produkcyjno-Usługowo-Handlowym „Czyścioch” sp. z o.o. oraz skutkami realizacji w/w umów dla Miasta Łomża? 

W drugim piśmie CBA powołuje się na śledztwo „sygn. PO V Ds. 1.2016, nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie”, i żąda list obecności na wszystkich sesjach Rady Miejskiej w Łomży oraz list obecności na poszczególnych komisjach Rady Miejskiej w Łomży, jakie odbyły się w okresie od 1 października 2014 r. do 30 czerwca 2015 r., oraz wskazanie godziny w jakich odbywały się sesje obrad Rady Miejskiej w Łomży i poszczególnych komisji.
O tym śledztwie mieszkańcy Łomży dowiedzieli się wiosną, gdy agenci CBA jednocześnie weszli do łomżyńskiego ratusza i Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.  Agenci działali na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Olsztynie i – jak wówczas podawano - w obu instytucjach zabezpieczyli dokumenty i dane komputerowe. Śledztwo w dalszym ciągu jest prowadzone „w sprawie”, co oznacza, że póki co nie przedstawiono nikomu zarzutów popełnienia przestępstw. Z naszych informacji wynika, że w śledztwie tym analizowanych jest kilkanaście wątków. Są wśród nich także te dotyczące pracy w obu instytucjach prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i jego zastępcy Agnieszki Muzyk.

zobacz: Prezydenckie majątki


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę