Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@
tekst płatny

Credit Check – system wymiany informacji finansowych

Rynek pożyczek pozabankowych stał się integralną częścią systemu finansowego w Polsce. Od czasu, w którym pojawiły się pierwsze pożyczki online wiele zmieniło się w tej branży. W tym roku branża ta doczekała się pierwszych regulacji ustawami. Nadchodzą jednak kolejne zmiany, które dotyczą w szczególności ochrony konsumentów przed nadmiernym zadłużeniem. Ma to również swoje korzyści dla pożyczkodawców, bowiem zmiany zredukują ilość niewypłacalnych klientów, którzy odpowiadają za tak zwane pożyczki utracone, czyli nigdy niespłacone.

Kiedyś BIK dla banków, dziś Credit Check dla pożyczek internetowych
Branża bankowa wiele lat temu w Polsce utworzyła Biuro Informacji Kredytowej, którego zadaniem jest przetwarzanie danych o kredytobiorcach. Dzięki czemu można po dziś dzień weryfikować wypłacalność klientów na podstawie ich historii kredytowej. Wyniki zapytania kierowanego z banku do BIK w sprawie wnioskującego o kredyt klienta, są kluczowe przy podejmowaniu decyzji kredytowej. BIK współpracuje z różnymi podmiotami z sektora finansów, którym udostępnia dane o osobach składających wnioski pożyczkowe. Na temat tej instytucji krążą różne informacje i dlatego warto zapoznać się z faktami oraz mitami o BIK aby np. nie dać się naciągnąć firmom, które rzekomo są w stanie oczyścić negatywną historię kredytową wybranej osoby. 

Analogicznie, między firmami pozabankowymi powstał system Credit Check. Jego zadaniem jest odnotowywanie wszystkich klientów zaciągających pożyczki pozabankowe. Naturalnie, wszelkie spóźnienia i brak spłat pożyczek również są notowane. Klienci więc przed udzieleniem pożyczki będą weryfikowani pod kątem ilości posiadanych pożyczek oraz sposobu ich spłaty. Dzięki temu znacząco ograniczy się zjawisko przekredytowania pożyczkami pozabankowymi co jest niestety spotykane wśród klientów firm pożyczkowych pozabankowych. Skutki przekredytowania kończą się sprawami sądowymi oraz zajęciami komorniczymi. Celem Credit Check jest ograniczenie lub nawet zupełne wyeliminowanie nierzetelnych klientów z możliwości zadłużania się.

Credit Check i BIG

Obie instytucje wymieniowe powyżej aktywnie się wspierają. Pierwszą zasadą, którą dowolny konsument postanowi złamać, która to jest wystarczającym argumentem do wpisania do Biura Informacji Kredytowej jest nieterminowość i przekroczenie terminu spłaty dowolnej należności wierzycielowi o 60 dni. Od czasu istnienia systemu Credit Check w Polsce, każdy przedsiębiorca, który będzie chciał współpracować na dowolnej płaszczyźnie z nieterminowym klientem, dowie się  o jego nierzetelności z BIG. Warto więc dwa razy zastanowić się czy opłaca się zaciąganie pożyczki przez internet na pokrycie nieprzewidzianych kosztów, bez ewentualnego zabezpieczenia na wypadek braku środków na spłatę, szczególnie, że od jakiegoś czasu nie wszystkie firmy oferują przedłużenie terminu spłaty.

Polacy intensywnie się zadłużają
Związek Firm Pożyczkowych podaje na swojej stronie, że aż 7 na 10 wniosków jakie trafiają do instytucji pożyczkowych jest odrzucana. Polacy niestety mają dość niską świadomość o produktach finansowych i często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw jakie niesie ze sobą niekontrolowane pożyczanie w bankach czy firmach pozabankowych. Często korzystają także z pożyczek bez BIK, które to nie obejmują weryfikacji zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Istotnym jest więc aby opracować system selekcji klientów. Wbrew powszechnemu mniemaniu, firmy pozabankowe nie żerują na ludzkiej krzywdzie, bowiem nie opłaca się nikomu ściągać należności od niewypłacalnych klientów. Wraz z upływem czasu i nabrania doświadczenia przez prywatnych pożyczkodawców, udało się zweryfikować najlepszy i najbardziej dochodowy sposób zarabiania w tej dziedzinie i stanowczo grupą docelową nie są tutaj klienci mający komorników na karku.

Oczekiwany efekt
Możliwe, że już najbliższe miesiące pokażą jakimi wynikami będzie mógł się pochwalić system Credit Check. Pozabankowe firmy pożyczkowe deklarują, że pożyczki internetowe nigdy niespłacone stanowią około 10 % ich budżetu. Ten procent powinien się zmniejszyć. Zastanawiająca jest jednak korelacja między wpływami firm pożyczkowych a eliminacją coraz większej grupy klientów z rynku pozabankowego. Prawdopodobnie efekt będzie zaskakujący, a trend zawężania grona klientów nadal utrzymywany. 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę