Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

W Biebrzańskim PN obumierają drzewa. Winne są zmiany klimatyczne

Zeszłoroczna susza i bezśnieżna zima zbiera swoje pokłosie w drzewostanach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Służby parku Obrębu Ochronnego Basenu Dolnego obserwują zjawisko zamierania sosen w wieku powyżej 60 lat - alarmują naukowcy z Biebrzańskiego Parku Narodowego podkreślając, że jest to bardzo intensywne zjawisko, które objawia się nagłym obumieraniem igieł oraz ich brunatnieniem.

Jak informują proces zamierania drzew jest szczególnie widoczny na granicy polno-leśnej. Drzewa z objawami chorobowymi znajdują się w odległości około 50 m od użytków rolnych, czy dróg w głąb lasu i na wystawie południowej, gdzie drzewa wystawione są intensywnie na promienie słoneczne oraz dodatkowo przesuszane są przez wiatr. 
Naukowcy z Biebrzańskiego PN podkreślają, że tak osłabione drzewa są idealną bazą żerową dla owadów żyjących pod korą lub w korze drzew i odżywiających się tkanką kambium.  
- Przy tej okazji uczulamy także prywatnych właścicieli lasów by zwrócili uwagę także na stan sanitarny swoich lasów i sprawdzili czy nie występuje podobne zjawisko chorobowe. Chore drzewa, szczególnie w monokulturach najlepiej usunąć – czytamy w komunikacie na stronie internetowej Parku.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę