Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Stop! Pożar, nie ma wejścia do Urzędu Miejskiego!

- Usłyszałem o godzinie 9.30 sygnał alarmowy, wyłączyłem komputer, zamknąłem okno, żeby nie było dostępu tlenu z zewnątrz, i zamknąłem drzwi, żeby ogień lub dym nie rozprzestrzeniały się po budynku – opowiada inspektor Łukasz Czech, przyglądając się z ok. 80 urzędnikami i prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim akcji dwóch zastępów strażaków, przybyłych pod Urząd Miejski na Starym Rynku 14. Duże wozy strażackie zatarasowały przejazd od ul. Giełczyńskiej i Rządowej. - To tylko próba ewakuacji, zgodnie z ustawą realizujemy zadanie – uspokajał prezydent miasta.

Senna uliczka wzdłuż gmachu i pustawy Stary Rynek w jednej chwili – a konkretniej w niecałe trzy minuty – zaroiły się od  strojnych pań i eleganckich panów, którzy wyszli z budynku. Bez objawów paniki, niektórzy rozbawieni niecodzienną sytuacją, odrywającą od urzędniczej rutyny. - Każdy jest zobowiązany zachowywać się zgodnie z procedurą przeciwpożarową, dlatego przechodzi szkolenie, potwierdza podpisem znajomość instrukcji bezpieczeństwa ppoż, znajomość rozmieszczenia gaśnic i usytuowanie dróg ewakuacyjnych – mówi sekretarz UM w Łomży Tamara Małachowska. Akcji przyglądało się szczególnie uważnie pięciu mężczyzn, rzeczywiście znających się na zagrożeniach, a nie szukających sensacji czy rozrywki: kierownik biura obsługi Marcin Sawko - kierujący akcją próby ewakuacji, specjalista ds. BHP Michał Zaleski, kierownik biura zarządzania kryzysowego Krzysztof Wróblewski, brygadier Grzegorz Wilczyński i młodszy kapitan Paweł Wasiulewski. - To moje pierwsze ćwiczenia, odkąd zacząłem w 2004 roku pracę w Urzędzie – dodaje inspektor Czech.

Przyczyną wszczęcia alarmu w ratuszu był dym, wydobywający się pomieszczenia socjalnego na 1. piętrze, jakieś 30 m od gabinetów: prezydenta i wiceprezydentów. Ale nie był to trujący prawdziwy dym pożarowy, lecz specjalny z zadymiarki strażackiej, pracującej – jak wyjawił bryg. Wilczyński - na wolnych obrotach. Mimo to, w hallu wejściowym trochę się nakopciło, kiedy strażacy szukali w pomieszczeniach przyczyny pożaru i znaleźli w jednym z nich mężczyznę, wymagającego niesienia na noszach. - W sytuacji pożaru powinna być osoba lub osoby przy wejściach, chroniące budynek przed powrotem urzędników lub petentów po telefon, laptop, torebkę czy „ważne rzeczy” – pouczał po kilkunastu minutach próby ewakuacji na schodach przed ratuszem. - W warunkach pożarowych akcja trwałaby, być może, ponad dwie godziny: strażacy sprawdzaliby te pomieszczenia ponownie i zmierzyliby miernikiem stężenie tlenku węgla, trującego, choć bezwonnego i niewidocznego czadu.

Podstawą przeprowadzenia ćwiczeń jest §17 ust.1 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7. czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. Nr. 109, poz. 719). Ćwiczenia bez uprzedzenia to element systemu bezpieczeństwa. - Należy je przeprowadzać, gdy obiekt jest użytkowany, a na jego terenie znajduje się pełna, wynikająca z codziennej eksploatacji liczba ludzi – kończy inspektor Czech.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Agnieszka Muzyk, wiceprezydent i Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Marcin Sawko
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę