Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Łączenie PKS-ów z poparciem związkowców z Łomży

Za dwa tygodnie podczas obrad sejmiku województwa podlaskiego poruszana ma być sprawa łączenia należących do samorządu województwa pięciu spółek PKS w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Siemiatyczach i Zambrowie. - Proces połączenia jest pozytywnie oceniany przez wielu pracowników, którzy widzą w nim możliwość naprawy trudnej sytuacji spółek, a co za tym idzie zachowania swoich miejsc pracy – podaje Paweł Staniurski z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku informując, że dziś wpłynęło do UMWP pismo podpisane przez związki zawodowe z PKS Łomża - NSZZ Solidarność PKS w Łomży i Zakładową Radę Kierowców, które „wspierają ten proces”.

Jak podał Staniurski podczas wtorkowego posiedzenia zarząd województwa przyjął informację dotyczącą planu połączenia spółek PKS w regionie i przekazał ją pod obrady sejmiku. Radni podczas najbliższej sesji zaplanowanej na 26 września br. zapoznają się z aktualnym stanem procesu inkorporacji, sytuacją finansową spółek PKS w latach 2012 – 2015, strukturą zatrudnienia i harmonogramem połączenia. 
- Nad planem połączenia oraz całym procesem inkorporacji pracował specjalny (…) powołany przez marszałka już w styczniu br. Ponadto zlecone również zostały analizy eksperckie: ekonomiczne i prawne, które bazowały na danych przesłanych bezpośrednio przez spółki. W trakcie pracy nad planem poddano również analizie procesy restrukturyzacyjne i przekształceniowe spółek transportu publicznego przeprowadzone przez Województwo Kujawsko – Pomorskie oraz Lubelskie. Zdobyte informacje pozwoliły na uniknięcie błędnych a wykorzystanie sprawdzonych i pozytywnych rozwiązań – przekazuje urzędnik marszałkostwa przypominając, że plan konsolidacji został już wcześniej złożony w sądzie rejestrowym w Białymstoku wraz z wnioskiem o wyznaczenie biegłego w celu jego zbadania. - Przed złożeniem planu do sądu odbył się szereg spotkań zarówno z zarządami spółek, radami nadzorczymi, przedstawicielami związków zawodowych oraz z załogami. Plan ten został uzgodniony, przyjęty i podpisany przez Zarządy Spółek – dodaje Staniurski.

W Łomży związkowcy są „za”
Zdaniem urzędnika marszałkostwa proces połączenia oddzielnych dziś spółek PKS jest pozytywnie oceniany przez wielu pracowników, którzy widzą w nim możliwość naprawy trudnej sytuacji spółek, a co za tym idzie zachowania swoich miejsc pracy. 
- Dowodem na to jest fakt,  iż do UMWP wpływają nie tylko pisma od związków zawodowych, które są przeciwne planom połączenia spółek, ale także od przedstawicieli załóg i związków zawodowych, które wspierają ten proces – podaje. - Jednym z takich wyrazów poparcia jest ostatnie pismo, które dziś wpłynęło do UMWP,  skierowane do Marszałka Województwa Podlaskiego a podpisane przez związki zawodowe z PKS Łomża (NSZZ Solidarność PKS w Łomży, Zakładowa Rada Kierowców). Związkowcy odcinają się w nim od doniesień medialnych, w których to wszystkie związki zawodowe są przeciwne planom połączenia PKS-ów w jedną spółkę. Dostrzegają za to w planie inkorporacji szansę dalszego funkcjonowania ich firmy na trudnym przewozowym rynku – przekonuje Staniurski.

zobacz: PKS po nowemu, czyli Podlaski


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę