poniedziałek, 20 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Zmarł ks. prałat Henryk Korża

Dzisiaj (9.09.2016 r.) w nocy, przeżywszy 80 lat, w kapłaństwie 55 lat, zmarł ks. prał. Henryk Józef Korża wieloletni krajowy duszpasterz trzeźwości. O śmierci kapłana poinformowała Łomżyńska Kuria Diecezjalna. Ks. Korża od czterech lat był na emeryturze i mieszkał w Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży, ale do ostatnich chwil, na ile pozwalało zdrowie, zaangażowany był w duszpasterstwo trzeźwości, któremu to poświęcił większą część swojego kapłańskiego życia.

Ks. prałat Henryk Józef Korża urodził się 15 marca 1936 r. w Łopuchowie par. Tykocin. Święcenia kapłańskie przyjął w rąk bpa łomżyńskiego Czesława Falkowskiego w 1961 roku. Od 1965 do 1970 był członkiem Krajowego Zespołu Misyjnego ds. trzeźwości. Od 1970 do 1977 był sekretarzem Komisji Episkopatu Polski ds. Trzeźwości, krajowym duszpasterzem trzeźwości. To wówczas otrzymał godność prałata honorowego Jego Świątobliwości. Przez dziewiętnaście lat był członkiem Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski jednocześnie pełniąc funkcję zastępcy przewodniczącego tego Zespołu oraz krajowego koordynatora duszpasterstwa trzeźwości. Założyciel i dyrektor Krajowego Ośrodka Apostolstwa Ruchu Trzeźwości św. Maksymiliana Kolbego oraz Rekolekcyjnego Hospicjum Kapłańskiego „Przemiana i Trwanie” w Nałęczowie.
W diecezji łomżyńskiej ksiądz Korża pełnił funkcję diecezjalnego referenta ds. trzeźwości, wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym, dyrektora Diecezjalnego Instytutu Pastoralnego, a w latach 1991-1993 był też diecezjalnym duszpasterzem środowisk społeczno-politycznych. 
Od 1972 aż do przejścia na emeryturę, 30 czerwca 2012 roku, ks. Korża był prezesem łomżyńskiego oddziału TP KUL.  

Porządek uroczystości pogrzebowych śp. ks. prałata Henryka Józefa Korży:
w niedzielę 11 września br.
– od godz. 15.00 do 19.00 wystawienie trumny z ciałem w kaplicy Domu Pogrzebowego „Marczyk” przy ul. Przykoszarowej w Łomży,
w poniedziałek 12 września br.
– o godz. 11.30 eksporta trumny z ciałem z Domu Wspólnoty Kapłańskiej do Katedry Łomżyńskiej, a następnie zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.
– godz. 15.00 Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym w Tykocinie pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Bronakowskiego.
Ciało śp. księdza prałata Henryka Józefa Korży zostanie pochowane na cmentarzu parafialnym w Tykocinie.

informacja na podstawie www.diecezja.lomza.pl

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0