wtorek, 21 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Strefa zagrożona ASF poszerzona

Główny Inspektorat Weterynarii opublikował nową mapę obrazującą aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami w związku z występowaniem choroby afrykańskiego pomoru świń. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami „strefa różowa w paski” czyli obszary objęte dodatkowymi środkami ochronnymi, została poszerzona obejmując miasto Łomżę i teren całego powiatu łomżyńskiego. W regionie „wolny od ASF” został tylko powiat kolneński.

nowa mapa obrazująca  aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami w związku z występowaniem ASF
nowa mapa obrazująca aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami w związku z występowaniem ASF

Decyzję o poszerzeniu strefy zagrożonej ASF wydała Komisja Europejska ze względu na liczbę i rozrzut dotychczas wykrytych ognisk choryby. Na tym terenie we wszystkich gospodarstwach muszą zostać przeprowadzone prelustracje. Lekarze weterynarii odwiedzą każde gospodarstwo, a w tych, w których hodowane są świnie, dokładnie je policzą, sprawdzą w jakich warunkach są przetrzymywane i pobiorą od zwierząt krew do badań na zawartość wirusa ASF.
Świnie można przewozić między gospodarstwami i do uboju tylko gdy zwierzeta posiadają świadectwa zdrowia na podstawie badań przeprowadzonych nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem.

więcej o ASF czytaj na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii

Strefa różowa w paski to obszar, na terenie którego można przewozić między gospodarstwami i do uboju jedynie świnie posiadające świadectwa zdrowia pod warunkiem badań przeprowadzonych nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0