Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Spotkanie z żubrem

Dwa tygodnie temu informowaliśmy o spotkaniach z żubrem w okolicach Kalinowa w dolinie Narwi, a w poniedziałek przed wieczorem zwierzę nagrał telefonem komórkowym jeden z mieszkańców w okolicach wsi Wysokie Małe i Zalesie około 14 km na północ od Łomży. najprawdopodobniej to ten sam żubr, który przekroczył drogę krajowa nr 61 Łomża - Stawiski.

Filmik ze „spotkania z królem puszczy” w internecie zamieścił serwis internetowy kolniak24.pl. Zamieszcza on także relację mężczyzny, który nagrał go w poniedziałek około godziny 18.00 gdy jechał drogą łączącą Wysokie Małe i Zalesie na terenie gminy Stawiski.
– Jechałem akurat autem i zauważyłem jakiegoś zwierzaka na polu. Na początku myślałem, że to łoś. Podjechałem bliżej i wtedy dopiero zorientowałem się, że to żubr – mówił serwisowi kolniak24.pl Sławomir Fabiszewski.
Gdy samochód wyhamował żubr uciekł do lasu.

- To typowe zachowanie dla żubra. Są to bardzo ostrożne zwierzęta  - mówi Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, który przed dwoma tygodniami opowiadał nam o spotkaniu z żubrem w okolicach Kalinowa.  - Wówczas też, gdy tylko zatrzymałem samochód on uciekł do lasu. Szkoda, że do nas odszedł. Przez kilka dni był w lesie drozdowskim i miałem nadzieję, że może już zostanie. Byłoby niezmiernie ciekawie, gdyby te zwierzęta odtworzyły swoją populację w tym regionie.
Zdaniem dyrektora Sachmacińskiego żubr przyszedł z Puszczy Boreckiej i teraz takim kołem do niej wraca, albo skieruje się do Puszczy Piskiej.
- Widocznie pod Łomżą wiedzie prastary naturalny szlak migracji żubrów. Przed 20 laty, też żubr szedł w ten sam sposób. Niestety wówczas był agresywny wobec ludzi i został zabity. Ten osobnik widać, że woli unikać ludzi.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę