Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@

Do tej pory na terenie gminy Łomża nie stwierdzono żadnego ogniska ASF

Z pobranych przez weterynarzy i przebadanych już w laboratorium w Puławach 646 próbek wszystkie dały wynik ujemny, co oznacza, że do tej pory na terenie gminy Łomża nie stwierdzono żadnego ogniska ASF. - Na terenie gminy Łomża hodowanych jest około 5500 świń, a w całym powiecie łomżyńskim około 20 tysięcy. Sądzę, że do 24. września uda nam się przebadać wszystkie świnie z gminy Łomża – mówi dr Marian Czerski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży zaznaczając, że na dzień dzisiejszy tylko ta gmina w powiecie objęta jest restrykcjami związanymi z afrykańskim pomorem świń. Zapowiedź poszerzenia przez Komisję Europejską strefy zagrożenia na cały powiat łomżyński pojawiła się w poniedziałek, ale nie ma jeszcze rozporządzeń wykonawczych w tej kwestii.

W połowie sierpnia najpierw kilkunastu wsi z południowo-wschodnich rejonów gminy Łomża, a później także na pozostały obszarze tej gminy rozpoczęły się tzw. perlustracje w gospodarstwach. Lekarze weterynarii odwiedzają każde gospodarstwo, a w tych, w których hodowane są świnie, dokładnie je liczą, sprawdzają w jakich warunkach są przetrzymywane i pobierają od zwierząt krew do badań na zawartość wirusa ASF.  
- To wszystko jest w toku. Dotychczas otrzymaliśmy wyniki 646 próbek i wszystkie są one ujemne – mówi dr Marian Czerski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży. 
Z jego oceny wynika, że zasady bioasekuracji są przestrzegane w dużych gospodarstwach specjalizujących się w hodowli świni, ale w tych mniejszych „różnie z tym bywa”.
- Podstawowym problemem związanym z ASF jest ten, że rolnicy z okolic Łomży nie mają gdzie sprzedać świń – mówi dr Czerski. - Ubojnie, które biją świnie robią to tylko na własne potrzeby i nie są w stanie zdjąć tej górki jaka powstała. Potrzebne są natychmiastowe działania, aby pomóc rolnikom i nie zostawić ich samych z tym problemem – dodaje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży. 

Rolnicy, z gminy Łomża, którzy mają zdrowe świnie, teoretycznie mogą je sprzedać do uboju w zakładzie w strefie, ale nawet jeśli znajdą taki zainteresowany zakład, tylko muszą mieć aktualne badania weterynaryjne świń, a na te czeka się coraz dłużej. To powoduje, że świnie przerastają i stają się coraz większym problemem dla rolników. 
Po zapowiadanym poszerzeniu przez Komisję Europejską strefy zagrożenia ASF na cały powiat łomżyńsk także tych rolników dotkną zakazy sprzedaży świń.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę