Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 14 maja 2021 napisz DONOS@

Sejm w poniedziałek uchwalił specustawę ws. ASF

Główne zdjęcie
Locha z prosiętami (fot. MRiRW)

Wykup świń ze stref zagrożonych i przerobienie ich na konserwy - zakłada uchwalona w poniedziałek przez Sejm specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wszystkie kluby poparły ten rządowy projekt. Ustawa została uchwalona jednogłośnie - głosowało 431 posłów. Ustawa ma wejść w życie dzień po dniu ogłoszenia. Teraz trafi ona do prac w Senacie.

W trakcie prac poselskich wprowadzono tylko jedną poprawkę do przygotowanego przez ministerstwo rolnictwa projektu ustawy. Zakłada ona skrócenie z trzech do dwóch miesięcy czasu oceny masy ubojowej świń.
Rządowa propozycja zakłada wykup ze strefy ochronnej zwierząt, które osiągnęły wagę ubojową i przerobienie ich na konserwy. 
- Ustawa ta pozwala w trybie bezprzetargowym zakupić mięso zdrowych świń ze stref objętych zapowietrzeniem. (...) Do tej pory były problemy z zagospodarowaniem wartościowego mięsa wieprzowego z tych stref, ponieważ prywatni przedsiębiorcy nie kwapili się do skupu, a możliwości skupu przez podmioty finansów publicznych były ograniczone koniecznością przeprowadzenia skomplikowanych procedur przetargowych - wyjaśnił Krzysztof Ardanowski (PiS). Dodał, że jest to nadzwyczajne narzędzie, ale nie jedyne, jakie zaproponuje rząd w walce z ASF.
- Wobec tego problemu mam dużą pokorę i bagaż doświadczenia za sobą - powiedział Marek Sawicki (PSL). Podkreślił, że trzeba w sprawie ASF podjąć radykalne działania i trzeba mieć na to środki finansowe. Nie wolno też „rozluźniać” dyscypliny wśród rolników i służb weterynaryjnych - dodał.
Posłowie opozycji pytali, czy resort rolnictwa zawarł już jakieś umowy lub podpisał listy intencyjne z ubojniami, zainteresowanymi przetworzeniem mięsa. Obecny na posiedzeniu komisji rolnictwa wiceszef MRiRW Jacek Bogucki poinformował, że jest „sześć deklaracji na piśmie od zakładów, które są w stanie przerobić znacznie więcej, niż jest świń na tym terenie i skupić wszystkie zdrowe zwierzęta”.
Bogucki odpowiadał też po południu na liczne pytania posłów. Przyznał, że sytuacja „jest poważna” i z pokorą trzeba podejść do tej sytuacji. Hiszpania walczyła z wirusem przez 25 lat wybijając 2 mln sztuk świń, jednocześnie zakazując chowu świń. Jednak w przypadku Polski takie rozwiązanie jest „trudne do akceptacji, grozi środowisku i nie jest rozwiązaniem, które w polskich warunkach jest możliwe do zrealizowania” - podkreślił wiceminister. Dodał, że „należy ochronić rodzinne gospodarstwa rolne, dobre fermy, te które już w Polsce istnieją”.
Jego zdaniem, jedną z form zwalczania ASF jest zmniejszenie populacji dzików. Jak mówił, choroba ASF pojawiła się w Polsce od dzików, choć winien jest także człowiek. Poinformował, że resort przygotowuje katalog pokazujący wszystkie możliwe sposoby przenoszenia się wirusa.
Ministerstwo rolnictwa przygotowuje także inną specustawę, która zmieni kilka ustaw w sprawach dotyczących warunków chowu i hodowli świń. Jej projekt ma być procedowany przez Sejm 12 września. Zmiany mają dotyczyć m.in. kwestii odstrzału dzików, bezpieczeństwa hodowli trzody chlewnej, systemu wydawania świadectw zdrowia dla zwierząt, systemu ich identyfikacji.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę