Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

ASF to choroba... ekonomiczna

Główne zdjęcie
Dr Marian Czerski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży przemawia podczas posiedzenia Rady Gminy Łomża (fot. UG Łomża)

- ASF to choroba wirusowa świniowatych i nie zagraża człowiekowi – mówił dr Marian Czerski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży, który podczas posiedzenia Rady Gminy Łomża, uświadamiał jakie zagrożenia niesie ASF dla całego regionu. – Ale jest to choroba ekonomiczna, która potrafi zniszczyć finansowo zarówno rolników jak i zakłady zajmujące się ubojem, czy rzeźnie. Dotyczy ona także nas wszystkich, ponieważ państwo wykłada ogromne środki na zwalczanie tej choroby – dodawał.

Dr Czerski przedstawił zakazy i nakazy jakie obowiązują na terenie całej gminy Łomża na podstawie rozporządzenie Wojewody Podlaskiego w związku z wystąpieniem kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Przytoczył wiele istotnych informacji jakie umieścił w swoim apelu Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Szczególny nacisk położono w nim na kontakt rolników z ARiMR w zakresie rejestracji i zmian pogłowia świń w stadach i z lecznicą weterynaryjną w przypadku upadków i zachorowań. W swoim wystąpieniu lekarz weterynarii mówił również o konieczności wdrożenia zasad bioasekuracji: utrzymywania świń w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmienia paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących, bezpiecznego przechowywania słomy na ściółkę czy wykładania mat dezynfekujących w określonych miejscach.

Podczas sesji Rady Gminy Łomża głos zabrał także Adam Niebrzydowski, wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej. Przypomniał on o spotkaniu z roku 2013 kiedy ASF wystąpił za wschodnią granicą Polski. Izba zwracała się wówczas o podjęcie działań zapobiegawczych i sanitarny odstrzał dzików przenoszących tę chorobę, ale nic takiego nie nastąpiło. Według Niebrzydowskiego za 60% zachorowań ASF w Polsce odpowiadają właśnie dziki.
- Jeżeli nie zrobimy porządku z dzikami, to nie poradzimy sobie z ASF - przekonywał wiceprezes PIRol.

na podstawie: www.gminalomza.pl
210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę