sobota, 18 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

ASF to choroba... ekonomiczna

- ASF to choroba wirusowa świniowatych i nie zagraża człowiekowi – mówił dr Marian Czerski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży, który podczas posiedzenia Rady Gminy Łomża, uświadamiał jakie zagrożenia niesie ASF dla całego regionu. – Ale jest to choroba ekonomiczna, która potrafi zniszczyć finansowo zarówno rolników jak i zakłady zajmujące się ubojem, czy rzeźnie. Dotyczy ona także nas wszystkich, ponieważ państwo wykłada ogromne środki na zwalczanie tej choroby – dodawał.

Dr Marian Czerski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży przemawia podczas posiedzenia Rady Gminy Łomża (fot. UG Łomża)
Dr Marian Czerski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży przemawia podczas posiedzenia Rady Gminy Łomża (fot. UG Łomża)

Dr Czerski przedstawił zakazy i nakazy jakie obowiązują na terenie całej gminy Łomża na podstawie rozporządzenie Wojewody Podlaskiego w związku z wystąpieniem kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Przytoczył wiele istotnych informacji jakie umieścił w swoim apelu Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Szczególny nacisk położono w nim na kontakt rolników z ARiMR w zakresie rejestracji i zmian pogłowia świń w stadach i z lecznicą weterynaryjną w przypadku upadków i zachorowań. W swoim wystąpieniu lekarz weterynarii mówił również o konieczności wdrożenia zasad bioasekuracji: utrzymywania świń w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmienia paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących, bezpiecznego przechowywania słomy na ściółkę czy wykładania mat dezynfekujących w określonych miejscach.

Podczas sesji Rady Gminy Łomża głos zabrał także Adam Niebrzydowski, wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej. Przypomniał on o spotkaniu z roku 2013 kiedy ASF wystąpił za wschodnią granicą Polski. Izba zwracała się wówczas o podjęcie działań zapobiegawczych i sanitarny odstrzał dzików przenoszących tę chorobę, ale nic takiego nie nastąpiło. Według Niebrzydowskiego za 60% zachorowań ASF w Polsce odpowiadają właśnie dziki.
- Jeżeli nie zrobimy porządku z dzikami, to nie poradzimy sobie z ASF - przekonywał wiceprezes PIRol.

na podstawie: www.gminalomza.pl

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0