Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Plaga samobójstw

Główne zdjęcie
źródło: Komenda Główna Policji

Nieporozumienia rodzinne, długi, samotność, toksyczne związki - to powody, dla których ludzie popełniają samobójstwa. Z roku na rok w Polsce jest ich coraz więcej. Zabija się już więcej osób niż ginie w wypadkach drogowych! Tylko w okolicy Zambrowa policjanci w ostatnich dniach uratowali dwie osoby, które próbowały odebrać sobie życie.

Pierwszy przypadek dotyczył 25-letniego mieszkańca jednej z zambrowskich gmin, który pokłócił się z ojcem, po czym wybiegł z domu informując rodzinę, że się powiesi.
- Natychmiast po tym jak informacji, jaka dotarła do zambrowskich policjantów zarządzono poszukiwania desperata – przekazuje oficer prasowy KPP w Zambrowie. - W działaniach oprócz funkcjonariuszy wzięli także udział strażacy. Młodego człowieka odnalazł przewodnik z psem służbowym w momencie, gdy ten siedział już na drzewie.

Drugi przypadek dotyczył zdarzenia, które miało miejsce na terenie Zambrowa. W tym wypadku policjanci uratowali 54-latka. Mężczyzna, próbował powiesić się na balkonie. Funkcjonariusze odczepili desperata i udzielili mu pierwszej pomocy przedmedycznej, następnie trafił on na oddział ratunkowy miejscowego szpitala.

Z danych policyjnych wynika, że od kilku lat obserwowany jest lawinowy wręcz wzrost liczby samobójców w Polsce. W 2014 roku – to ostatnie dane podane przez policję - odnotowano 10207 zamachów samobójczych, z których 6165 zakończyło się zgonem. Z ogólnej liczby dokonanych zamachów samobójczych 8150 przypadków dotyczyło mężczyzn, przy czym z tej liczby zgonami zakończyło się 5237 zamachów.
Do zamachów samobójczych najczęściej dochodziło w mieszkaniu - 4567 oraz w pomieszczeniach zabudowań gospodarczych - 1442. Nie zawsze można ustalić przyczynę zamachu. Z danych za 2014 rok policjantom nie udało się to w 2/3 przypadków.
Z pozostałej grupy w której zidentyfikowano przycznę samobójstw wynika, że najczęściej były to nieporozumienia rodzinne, choroby, zawód miłosny i trudna sytuacja ekonomiczna.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę