Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

MEN przyspiesza z wakacjami

Dziś zaczyna się rok szkolny, ale wielu uczniów myśli już o wakacjach. Te jak się okazuje będą wcześniej niż zapowiadano. Ministerstwo Edukacji Narodowej zmieniło przygotowany wcześniej kalendarz roku szkolnego 2016/2017 przesuwając o tydzień zakończenie roku nauki szkolnej z pierwotnie wyznaczonego 30 czerwca. MEN twierdzi, że „uporządkowało” organizację roku szkolnego i od teraz zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą kończyć się w najbliższy piątek po 20 czerwca, co oznacza, że najwcześniej może to nastąpić 21 czerwca, a najpóźniej – 27 czerwca.

- Widzimy ogromne zapotrzebowanie społeczne na utrzymanie tradycji polskiej oświaty, zgodnie z którą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w drugiej połowie czerwca, ale nie w ostatnim dniu tego miesiąca. Dodatkowo  skrócenie czasu przeznaczonego na realizację zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie, a w konsekwencji również zakończenie postępowania rekrutacyjnego do szkół – przekazało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Wolne w roku szkolnym
Pierwszy, poza sobotami i niedzielami ustawowy dzień wolny od nauki przypada 14 października, czyli w Dzień Nauczyciela. W tym roku to akurat piątek, więc uczniowie i nauczyciele mogą liczyć na szybki długi weekend.
Kolejny ustawowo wolny dzień od nauki i pracy to 1 listopada Wszystkich Świętych. To wtorek, a tradycyjnie wolne w szkołach było także w dzień zaduszny, więc w tym roku – przy odrobinie szczęścia i wysiłku może być nawet 5 dnia wolnego. 
Długi weekend na pewno będzie z okazji Święta Niepodległości 11 listopada, bo to piątek.
Oficjalna pierwsza przerwa w nauce nastąpi z okazji Świąt Bożego Narodzenia i zacznie się 23 grudnia. Wolne od nauki w związku z tym będzie tylko tydzień, bo to piątek, a do szkoły trzeba będzie wrócić już kolejny w poniedziałek, bo Sylwester w tym roku wypada w sobotę.
Z to w piątek 6. stycznia jest Święto Trzech Króli więc kolejny wolny dzień przed weekendem.
Ferie zimowe w województwie podlaskim rozpoczną się 23 stycznia i potrwają do 5 lutego.
Kolejna przerwa w nauce - wiosenna przerwa świąteczna związana z Wielkanocą - potrwa od 13 do 18 kwietnia 2017 r. 
W kwietniu na dodatkowe trzy dni wolnego – jeśli tak ustali dyrektor szkoły - mogą liczyć uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjów, bo od 19 do 21 kwietnia trzecioklasiści będą pisać egzamin gimnazjalny.
W maju zapowiada się prawdziwie długi weekend związany ze świętami 1 i 3 maja. Święto Pracy wypada w poniedziałek, a Święto Konstytucji 3 Maja w środę. 
Zaraz po nim rozpoczną się matury, które potrwają do 24 maja, a w czerwcu, który jest ostatnim miesiącem nauki w szkołach – dzięki „uporządkowaniu” przez MEN – rok szkolny skończy się w piątek 23 czerwca. Nieco ponad tydzień wcześniej (w czwartek, 15 czerwca) jest Boże Ciało czyli także ustawowo dzień wolny od pracy i nauki.
Po tych wszystkich przerwach znowu zaczynają się wakacje, które będą dłuższe niż tegoroczne. Zaczyną się wcześniej i potrwają dłużej bo 1 września przypada w piątek, więc rok szkolny 2017/2018 prawdopdobnie rozpocznie się dopiero 4 września.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę