Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Czas wesoły iść do szkoły

Główne zdjęcie
Klasa szkolna

Prawie 10 i pół tysiąca dzieci i młodzieży rozpoczyna w Łomży nowy rok szkolny w przedszkolach – 1 481, podstawówkach – 3 945, gimnazjach – 1 320, liceach – 1871 i technikach - 1794. Oprócz tego, 186 osób podejmie naukę w szkołach dla dorosłych. Naboru w ogóle nie było w Publicznym Gimnazjum nr 3, należącym do zespołu „Drzewnej”, zaś największym zainteresowaniem cieszyło się II Liceum Ogólnokształcące przy pl. Kościuszki, gdzie będzie uczyć się 568 uczniów. Ponad 10 nauczycieli nie znajdzie się w dotychczasowej placówce i nadal niepewna przyszłość „Drzewnej”.

- Oczekujemy na nowy szkolny ustrój... – mówi Andrzej Piechociński, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży, odpowiadając na pytanie, czy któraś ze szkół wchodzi w nowy rok z jakąś atrakcyjną, oryginalną ofertą. - Ten rok nie sprzyja kreowaniu nowych pomysłów, ponieważ nieznane są nowe podstawy programowe i inne szczegóły organizacyjne. Projekt wygaszania albo przenosin omawiany jest od dawna w stosunku do ZSDiG, co jest spowodowane słabym naborem do tej szkoły. W chwili obecnej nie możemy jednoznacznie ocenić sytuacji w szkole. Zapowiadane są duże zmiany w szkolnictwie zawodowym, powstaną szkoły resortowe w zamian za zasadnicze szkoły zawodowe. Przekształcimy 4-letnie technika w 5- letnie. W tym sensie zmian będzie dużo.
Naczelnik Piechociński informuje, że „w nowym roku liczba nauczycieli będzie mniejsza. Będą to nauczyciele zatrudnieni w ubiegłym roku na czas określony oraz nauczyciele, z którymi rozwiązano stosunek pracy”. Ich liczba przekroczy w tym roku dziesięć osób. Dokładna liczba po sprawozdaniu SIO będzie znana 10 września. Piątka nauczycieli metodyków z Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji (swoisty samorządowy odpowiednik ODN) – jak zapewnia naczelnik Piechociński – nadal ma pracę w swoich macierzystych placówkach lub zostali zatrudnieni jako konsultanci w ŁCRE.

Remonty przedszkoli i szkół 
Miasto planuje przeznaczyć ponad 10 mln zł w tym roku budżetowym na inwestycje w szkołach i przedszkolach. - W czasie wakacji odremontowano w naszej szkole sale na 2. piętrze i wymieniono w nich drzwi, położono na ścianach czystą gładź, nowe posadzki na podłodze korytarza – cieszy się Teresa Kurpiewska, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich. - Na schodach są nowe płytki, a nie lastriko, wyremontowane są łazienki, wokół szkoły wymieniono całkowicie ogrodzenie, a na placu przed budynkiem, zamiast połamanych płyt chodnikowych, ułożono kostkę.
Termomodernizacja przedszkoli publicznych: 1, 4 i 8 zmniejszy koszt ogrzewania budynków przez: izolację fundamentów i ścian, drenaż, ocieplenie dachów, wymianę instalacji c.o.. Koszt inwestycji to ok. 2,2 mln zł. Ponadto, m.in., w PP nr 8 wymieniono glazurę kuchni i wyremontowano łazienki, stworzono salę 3-latków; w PP nr 4 roboty na zewnątrz mają kończyć się do połowy października; w PP 1 zostały docieplenia i remont schodów. W „Jedyneczce” zbudowano pomieszczenie z klatką przeciwpożarową, dzięki czemu zwiększy się liczba dzieci w przedszkolu. W Szkole Podstawowej nr 9 dostosowano pomieszczenia do osób niepełnosprawnych i remontowano szatnie; we wrześniu ma kończyć się remont stołówki i pomieszczeń kuchni. Nowe boisko do piłki nożnej i koszykówki mają uczniowie SP nr 10 i PG nr 2; nadto w SP 10 remontowano sale lekcyjne i wymieniono sprzęt kuchenny. Na ukończeniu są boisko wielofunkcyjne i kort tenisowy Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących. Boisko wielofunkcyjne ze skocznią do skoków wzwyż jest gotowe na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Weterynaryjnych, a kończą się roboty przy oświetleniu ciągów komunikacyjnych. Zakończył się remont korytarzy i jednej z klas w III Liceum Ogólnokształcącym, zaś II LO czeka na izolację przeciwwilgociową ścian fundamentowych i podziemi. - Otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę sali sportowej przy SP nr 7 – dodaje naczelnik. - Środki w wysokości 2,5 mln zł pochodzą z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. O pieniądze na ten cel będziemy się ubiegać jeszcze z innych źródeł, m.in., z Totalizatora Sportowego.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę