Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Muzyczna wyprawa do Afryki

Tradycyjne pieśni i tańce oraz ogromne bogactwo kultury Czarnego Lądu poznawali młodzi uczestnicy warsztatów „Muzyczne wyprawy – Afryka”. Przez dwa dni na zajęciach prowadzonych przez Olgę Stopińską, Wiolę Wojciechowską i Nikodema Bąkowskiego uczyli się śpiewać, tańczyć i grać na bębnach. Samodzielnie ozdobili też instrumenty perkusyjne, które wykorzystali podczas finałowej prezentacji efektów swej pracy. – Warsztaty tego typu prowadzę bardzo często, ale nie z dziećmi – mówi Olga Stopińska. – Dlatego z radością przyjęłam to wyzwanie i jest super, bo to bardzo zdolne i wspaniałe dzieciaki!

Warsztaty wokalne w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych odbywają się często, a prowadzą je wybitni specjaliści w swoim fachu, tacy jak Patrycja Gola czy Krzysztof Biernacki. Kończące tegoroczne wakacje zajęcia okazały się jednak wydarzeniem bez precedensu, bowiem  poprowadziła je Olga Stopińska, muzykoterapeutka i  nauczycielka technik wokalnych, a także bardzo wszechstronna wokalistka, realizująca się zarówno w jazzie, jak i tradycyjnym śpiewie kurpiowskim oraz afrokubańskim. Towarzyszyli jej tancerka Wiola Wojciechowska, od lat zgłębiająca tajniki afrykańskiego tańca podczas licznych podróży do Gwinei, Gambii i Senegalu oraz perkusista Nikodem Bąkowski, uczeń i współpracownik kubańskich mistrzów instrumentów perkusyjnych i ich prawdziwy wirtuoz.

– Poznałem Olgę na moich studiach podyplomowych – mówi Bernard Karwowski z MDK-DŚT. – Miała ze mną zajęcia emisji w śpiewie ludowym i zorientowałem się, że jest pasjonatką takiego naturalnego śpiewu, a oprócz tego, że interesuje się muzyką świata, jest też ogromną fanką folkloru kurpiowskiego, uczy się takiego śpiewu od śpiewaczek ludowych. Uznałem więc, że to świetna okazja, żeby z kimś takim współpracować, tym bardziej, że ma przyjaciół, którzy prowadzą z nią takie warsztaty!

W warsztatach wzięło udział 33. dzieci w różnym wieku. Część z nich miała już wcześniej kontakt z muzyką, np. w zespołach PopArt i eMDeK, jednak dla znacznej grupki był to pierwsze zetknięcie z takimi zajęciami, przybliżającymi dość odległą i nieznaną im dotąd kulturę.

– Jest bardzo fajnie! – mówi 10-letnia Julka. – Na początku tańczyliśmy, później śpiewaliśmy, a teraz robimy rekwizyty do tańca!

– A tańce są dosyć dziwne! – wchodzi w słowo koleżance 9-letnia Kasia. – Afrykańskie, bardzo nietypowe. Na śpiewaniu pani najpierw śpiewała, a potem my powtarzaliśmy, np. dwie pieśni rybackie, albo piosenkę, co miała trzy zwrotki, ale bez refrenu.

– Najfajniejsze były kroki tego tańca i różne okrzyki! – dodaje 10-letnia Natalia. – Ze śpiewania najfajniejszą częścią zajęć są piosenki grupowe, które możemy wykonywać razem, bo wcześniej nigdy czegoś takiego nie śpiewałam!

Oprócz warsztatów wokalnych, tanecznych i rytmicznych z wykorzystaniem różnych rodzajów bębnów dzieci miały też zajęcia plastyczne, podczas których upiększały tradycyjne drewniane instrumenty, spełniające też jednocześnie rolę tanecznych rekwizytów.

– Mamy przygotowane tradycyjne wzornictwo, dzieci mogą zobaczyć jak wygląda ta bogata ornamentyka pochodzenia afrykańskiego i zdobią swoje patyki – mówi Anna Bureś, instruktor plastyczny MDK-DŚT. – Oczywiście mogą też wykorzystywać własne pomysły, ale w określonej kolorystyce, z pięcioma kolorami do dyspozycji.

Finałem warsztatów był pokaz, na którym zabrzmiała perkusyjna orkiestra, dzieci zatańczyły oraz zaśpiewały: na głosy pochodzącą z Konga pieśń intonowaną przez rybaków przed wyruszeniem na połów oraz – połączoną z rytmem yole – pieśń z Gwinei.

– Najważniejsze jest tu podejście, mające otworzyć dzieciom świat muzyki, w którym nie podlega się ocenie – podkreśla Olga Stopińska. – Muzyka jest tu czystą zabawą i uczestnicy przestali zastanawiać się czy dobrze zaśpiewali. Poddali się rytmowi i i to jest największą wartością tych spotkań, bo ważna jest radość z muzyki, a nie tylko pasaże czy gamy.

– Na pierwszy ogień wybraliśmy Afrykę, zimą myślę o Kubie i Karaibach, a potem przyjdzie kolej na nasz folklor kurpiowski! – zapowiada kolejne warsztaty Bernard Karwowski.

 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę