piątek, 15 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif

Szukają winnych rozprzestrzenienia wirusa ASF

Nawet do trzech lat więzienia grozi osobie, która mogła przyczynić się do rozprzestrzenienia choroby afrykańskiego pomoru świń w regionie. Prokuratura Rejonowa w Zambrowie nadzoruje postępowanie prowadzone przez miejscowych policjantów dotyczące transportu zwierząt z naruszeniem wymagań weterynaryjnych obowiązujących w tym zakresie. Póki co jednak nikomu nie przedstawiono żadnych zarzutów.

Jak przekazuje Maria Kudyba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łomży, sprawa dotyczy przewiezienia zwierząt najpierw 26. lipca 2016 r. z miejscowości Sokoły do miejscowości Osowiec, a 30. lipca 2016 r. z Osowca do Zbrzeźnicy. , tj. o popełnienie czynów z ustawy o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
- W prowadzonym postępowaniu trwają czynności zmierzające do ustalenia czy i kto popełnił czyny z art. 77 i 78 tej ustawy polegające na transporcie lub umieszczeniu zwierząt w gospodarstwie bez zachowania lub z naruszeniem wymagań weterynaryjnych obowiązujących w tym zakresie oraz nie stosowania się do nakazów, zakazów i ograniczeń wydanych w celu zwalczania choroby zakaźnej zwierząt lub zapobiegania takiej chorobie – wyjaśnia prokurator Kudyba.
W przypadku pierwszego z przywołanych artykułów kara jako grozi sprawcy to grzywna,  ograniczenie wolności albo pozbawienia wolności do roku, a w przypadku drugiego nawet do 3 lat więzienia.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0