Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Alkoholowe zasady

Grupa radnych Łomży chce zmiany uchwały dotyczącej zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta. Chodzi im o dopisanie odcinaka ulicy Polowej (do Alei Legionów) do spisu ulic na których alkohol można sprzedać w odległości 30, a nie 90 metrów od granicy obiektów chronionych – takich jak szkoła czy kościół. - Proponowana zmiana jest realizacją postulatów przedsiębiorców oraz jest wnoszona celem zrównania zasad działania przedsiębiorców w jednym obszarze funkcjonalno - historycznym śródmieścia miasta Łomża – przekonują wnioskodawcy, którzy pomysł zgłosili na początku czerwca. Projekt uchwały trafił do komisji, ale nie ma go w proponowanym porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta. - Sierpień to nie jest dobry miesiąc do podejmowania tego typu uchwał – mówi Wiesław Grzymała, przewodniczący Rady Miasta Łomża.

Pod wnioskiem o zmianę uchwały regulującej zasady sprzedaży alkoholu w Łomży podpisało się 8 radnych miejskich - Andrzej Wojtkowski, Waldemar Cieślik, Stanisław Oszkinis, Maciej Borysewicz, Dariusz Domasiewicz, Jan Olszewski, Zbigniew Prosiński i Witold Chludziński. Ten ostatni po dwóch miesiącach wycofał swój podpis twierdząc, że „był nieświadomy”.
W uzasadnieniu uchwały radni przypominają, że ustalająca zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych w Łomży uchwała Rada Miejska była już kilkakrotnie zmieniana. Najpierw skrócono odległość od tzw. obiektów chronionych ze 100 na 90 metrów. Później zmieniono sposób mierzenia tej odległości ostatecznie ustalając, że mierzy się drogę wytyczonymi ciągami przeznaczonymi dla pieszych, od granicy obiektu chronionego  do drzwi wejściowych punktu sprzedaży. Cztery lata temu radni z wykazu obiektów chronionych skreślili biblioteki publiczne, a następnie wyznaczyli ulice na starówce: Długa, Rządowa, Stary Rynek, Giełczyńska, Plac Niepodległości, Krótka i Farna, gdzie odległość od obiektu chronionego zmniejszono do 30 m. Teraz grupa radnych do tej listy uprzywilejowanych chce dopisać fragment „ul. Polowej do Al. Legionów”.
- Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Łomża dla terenów śródmieścia ulice: Długa, Rządowa, Stary Rynek, Giełczyńska, Plac Niepodległości, Krótka i Farna oraz ul. Polowa do AL Legionów znajdują się w jednej jednostce strukturalnej o wyróżniającej się funkcji podstawowej przeznaczenia, określonej jako jednostka „A” o wiodącej funkcji mieszkaniowej wielorodzinnej i usług śródmiejskich. Biorąc pod uwagę realizację postulatów przedsiębiorców oraz charakter obszarów wskazanych w projekcie niniejszej uchwały zasadne jest wniesienie proponowanej zmiany celem zrównania zasad działania przedsiębiorców w jednym obszarze funkcjonalno -historycznym śródmieścia miasta Łomża – przekonują radni.
Wniosek radnych został negatywnie zaopiniowany przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jej przewodniczący Paweł Kołakowski zauważa, że radni powołując się na plan zagospodarowania przestrzennego i obszar śródmieścia, wnioskiem nie obejmują wielu innych ulic z tego terenu. 
- Takie zapisy w uchwale mogą skutkować zgłaszaniem kolejnych ulic jako rozszerzanie obszaru wydzielonego – podkreśla Kołakowski zaznaczając, że Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych stoi na stanowisku, że należy w sposób kompleksowy opracować zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, na terenie miasta Łomży i dlatego projekt uchwały został zaopiniowany negatywnie.

Głosowania nie będzie?
Projekt uchwały i wszystkie niezbędne opinie otrzymali radni miasta, którzy po wakacyjnej przerwie rozpoczęli już prace w komisjach. W porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta punktu dotyczącego zmiany uchwały alkoholowej jednak nie ma.
- Sierpień to nie jest dobry miesiąc do podejmowania tego typu uchwał – mówi Wiesław Grzymała, przewodniczący Rady Miasta Łomża. - Sierpień to miesiąc trzeźwości w kościele i w Polsce. Nic się nie stanie jak nad tą uchwałą będziemy procedować we wrześniu – dodaje zapowiadając, że właśnie na następną sesję zamierzał ten punkt wprowadzić pod obrady Rady Miejskiej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę