Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Łomżyńscy filharmonicy skończyli wakacje

Koncertem w piątnickim kościele, z udziałem sopranistki Agnieszki Sokolnickiej i tenora Wojciecha Sokolnickiego, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego rozpoczęła, po wakacyjnej przerwie, sezon koncertowy. Niebawem startuje XII edycja Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”, będą też projekty i konkursy dla słuchaczy oraz regularne koncerty. W tym sezonie ukażą się również dwie kolejne płyty łomżyńskich filharmoników - jedna nagrana w czasie koncertu w Łomży, a w wrześniu orkiestra zarejestruje następną – zawierającą, napisaną specjalnie dla niej przez Stanisława Moryto, „Suitę kurpiowską” oraz inne utwory tego wybitnego kompozytora. Wszystko to pomimo trwającego gruntownego remontu siedziby filharmonii.

Wojciech Sokolnicki w styczniu tego roku debiutował w Łomży towarzysząc gwieździe polskiej sceny Grażynie Brodzińskiej i zaśpiewał tak, że podbił słuchaczy, a jego kolejny koncert z łomżyńską orkiestrą był tylko kwestią czasu. Tym razem stworzył duet ze swą małżonką Agnieszką Sokolnicką, dyrygował Jan Miłosz Zarzycki, a składający się z dzieł polskich kompozytorów, operowych arii, musicalowych oraz neapolitańskich przebojów koncert „Perły klasyki” w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy został entuzjastycznie przyjęty przez liczną publiczność.
– Publiczność bardzo miło nas zaskoczyła – mówi Agnieszka Sokolnicka. – Jesteśmy zachwyceni, bo atmosfera była bardzo przyjemna, naturalna – fajnie było!
– Muzycy pięknie grali, bardzo dobrze nam się też występowało pod batutą maestro Zarzyckiego – dodaje Wojciech Sokolnicki. – Bardzo lubimy koncerty w kościołach, bo takie występy dają nam dużo radości i energii. Poza tym ludzie przychodzą na nie za darmo i jeśli publiczność zostaje do końca, to znaczy, że koncert się podobał, a my z tą muzyką trafiamy do słuchaczy!
– Koncert, który wykonaliśmy dzisiaj, odbywa się w ramach, obejmującego siedem koncertów, projektu „Bliżej muzyki”, finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury i polegającego na wychodzeniu z muzyką do publiczności, która na co dzień nie uczęszcza do filharmonii – mówi Jan Miłosz Zarzycki. – Inny nasz program to „Barwy muzyki”, w którym zapraszamy najmłodszych melomanów do wspólnej przygody muzyczno-malarskiej, do malowania obrazów inspirowanych muzyką, a w grudniu zakończy go specjalny koncert z rozdaniem nagród w tym konkursie. 
W niedzielę 4 września rozpocznie się jesienny festiwal „Sacrum et Musica”, a w łomżyńskiej katedrze zaśpiewają Agnieszka i Wojciech Sokolniccy. 
– Będzie to przepiękny, bardzo zróżnicowany program, od muzyki klasycznej aż do filmowej, będą też działa sakralne – zapowiada Jan Miłosz Zarzycki. – Tego samego dnia powtórzymy go jeszcze w Ostrołęce, a później będzie 20 koncertów w różnych ośrodkach na terenie trzech województw.

W połowie września zacznie się też kolejny sezon artystyczny łomżyńskiej orkiestry, koncertującej nieprzerwanie od 1978 roku. Z powodu trwającego remontu siedziby, filharmonicy  przynajmniej rok - dwa korzystać będą z gościnności Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, Muzeum Diecezjalnego oraz Państwowej Szkoły Muzycznej.
– W sezonie artystycznym w każdym miesiącu będą odbywać się dwa koncerty – mówi Jan Miłosz Zarzycki. – We wrześniu będziemy koncertować w Muzeum Diecezjalnym, ponieważ jest tam niezła akustyka. Z kolei listopadowy koncert wybitnego amerykańskiego pianisty i laureata Konkursu Chopinowskiego Eugena Indjica, który wykona II Koncert fortepianowy Beethovena, odbędzie się w PSM, ponieważ dysponuje ona bardzo dobrym fortepianem.
We wrześniu podczas dwóch sesji w Muzeum Diecezjalnym Filharmonia Kameralna nagra też swoją 10 płytę z utworami Stanisława Moryto, zawierającą, oprócz „Suity kurpiowskiej”, Koncert na harfę, perkusję i orkiestrę smyczkową oraz 7 pieśni kurpiowskich, a solistami będą: sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział, harfistka  Anna Sikorzak-Olek i perkusista Stanisław Skoczyński.
Niebawem ukażą się też dwie już nagrane płyty filharmoników: z koncertami fletowymi Antonio Vivaldiego i Janusza Bieleckiego (soliści Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz) oraz z nagranymi live w Łomży utworami akordeonowymi Józefa Świdra i Bronisława Kazimierza Przybylskiego (solista Klaudiusz Baran).
– Łukasz Długosz jest w tej chwili najwybitniejszym polskim flecistą i jednym z najwybitniejszych na świecie – podkreśla dyr. Zarzycki. – Ta dofinansowana przez Narodowe Centrum Kultury płyta zostanie wydana w grudniu, w ramach programu „Barwy muzyki” przez prestiżową firmę DUX. Wcześniej powinna wyjść płyta nagrana z Klaudiuszem Baranem – prowadzę zaawansowane rozmowy z  wydawnictwem Requiem Records i mam nadzieję, że lada moment, bo na jesieni, ta płyta ukaże się, tym bardziej, że na jej wydanie dostaliśmy pewne środki z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę