Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@
tekst płatny

Co zrobić z ubezpieczeniem OC po sprzedaży auta?

Główne zdjęcie
Ilustracja

Wystawiłeś samochód na sprzedaż i udało się go zbyć? Przy dopełnianiu wszelkich formalności powinieneś pamiętać również o kwestiach związanych z ubezpieczeniem OC. Co zatem należy do twoich obowiązków?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy pojazd powinien posiadać ubezpieczenie OC. Istotne znaczenie ma zachowanie ciągłości polisy, ponieważ chroni to przed karami finansowymi nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeżeli planujesz sprzedać samochód, a umowa ubezpieczenia kończy się, i tak musisz podpisać kolejną. Jeśli w trakcie obowiązywania polisy uda ci się zbyć auto, masz do wyboru dwie opcje.

Wlicz koszt ubezpieczenia OC w cenę auta
Nie chcąc stracić na zakupie "świeżej" polisy OC, właściciele pojazdu bardzo często wliczają jej koszt w cenę samochodu. Dzięki temu odzyskują część wydanych pieniędzy, wychodząc na tej transakcji "na zero". I ty możesz postąpić w ten sposób albo potraktować wykupione ubezpieczenie OC jako bonus do oferty sprzedażowej. Być może taka opcja zwiększy zainteresowanie twoim samochodem.

Umów się z nowym właścicielem na wypowiedzenie umowy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kupujący pojazdu ma prawo wypowiedzieć umowę OC nabytą przez poprzedniego właściciela. Dla niego oznacza to zwrot składki w wysokości proporcjonalnej do pozostałego okresu ubezpieczeniowego. Możesz więc umówić się z nowym właścicielem, że on wypowiada umowę OC, a ty otrzymujesz pieniądze w ramach nadpłaconej składki. Jest bardzo prawdopodobne, że nowy właściciel auta zdecyduje się na takie rozwiązanie. Tym bardziej, że wykupienie przez niego polisy u innego ubezpieczyciela może być tańsze. Wystarczy sprawdzić OC oline na Rankomat.pl, by porównać dostępne oferty i wybrać najkorzystniejszą.

Sprzedałeś samochód? Poinformuj ubezpieczyciela
Jeżeli sprzedałeś samochód, warto poinformować o tym ubezpieczyciela. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy nowy właściciel auta zdecyduje się zachować polisę. Trzeba bowiem mieć świadomość, że towarzystwo ubezpieczeniowe w takiej sytuacji dokonuje rekalkulacji OC, dostosowując wysokość składki do nowego właściciela. Być może firma ubezpieczeniowa zaproponuje nowemu właścicielowi ubezpieczenie OC na raty, by w ten sposób obniżyć wysokość jednej składki. Jeśli składka po rekalkulacji jest dużo wyższa, warto zapoznać się z ofertą innego ubezpieczyciela i wypowiedzieć dotychczasową umowę OC - nowy właściciel może tego dokonać w dowolnym momencie.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę