Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Wieża ciśnień, amfiteatr przy ul. Zjazd i Hala Targowa z Łomży do Kontraktu Terytorialnego

Główne zdjęcie
Wieża ciśnień w Łomży

Na ponad 70 milionów złotych oszacowano inwestycje z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury, które miasto Łomża chciałoby wpisać do Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. To dokument, który władze województwa podpisują z rządem, a który określa najważniejsze inwestycje jakie mają być zrealizowane i wskazuje prze kogo będą finansowane. Kontrakt taki został podpisany dwa lata temu. Jest w nim m.in. budowa Via Baltica, modernizacja linii kolejowych prowadzących do Łomży, a na liście rezerwowej także Centrum Innowacyjnych Technologii Sektora Rolno-Spożywczego, które miałoby powstać przy PWSIiP w Łomży. Teraz Ministerstwo Rozwoju do Kontraktu chce dopisać inwestycje kulturalne dlatego wszystkie samorządy mogły składać swoje propozycje.

Podpisany we wrześniu 2014 Kontrakt Terytorialnego dla województwa podlaskiego na lata 2014 – 2023 zawiera spis najważniejszych inwestycji w regionie na łączną kwotę 18,5 miliarda złotych. 
W imieniu samorządu województwa z przedstawicielami rządu pospisywali go wówczas marszałek województwa Jarosław Dworzański oraz m.in. pochodzący z Łomży Jacek Piorunek, który był wówczas członkiem zarządu województwa. 
Kontrakt zawiera listę priorytetowych inwestycji dla województwa. Wśród nich znalazły się m.in.: budowa S-8, odcinków Wyszków – Zambrów, Wiśniewo – Jeżewo, budowa S-61, od obwodnicy Augustowa do granicy państwa (w tym obwodnica Suwałk), oraz budowa S-61, od Ostrowi Mazowieckiej do obwodnicy Augustowa (w tym obwodnica Łomży) czyli trasy Via Baltica prowadzącej z Warszawy przez Łomżę do krajów nadbałtyckich. 
Wśród „łomżyńskich” inwestycji w Kontrakcie jest też modernizacja linii kolejowych Łapy-Śniadowo-granica województwa oraz Śniadowo-Łomża (zapisano, że obie mają być remontowane za pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego).
Dokument zawiera także listę przedsięwzięć warunkowych, których realizacja jest uzależniona między innymi od dostępności środków finansowych. Na niej znalazła się m.in. Podlaskie Centrum Innowacyjnych Technologii Sektora Rolno-Spożywczego (PC RS) wraz z Ośrodkiem badawczo-rozwojowym rolnictwa na obszarach wiejskich, które wspólnie planują stworzyć Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży (na bazie istniejącego już Instytutu Technologii Żywności i Gastronomii PWSIiP) i Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Wartość tej inwestycji szacowana jest na około 132 mln zł.    

Teraz Ministerstwo Rozwoju do Kontraktu Terytorialnego chce dopisać inwestycje z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury. Samorządy na ich zgłaszanie miały czas do 12. sierpnia. Łomża wysłała cztery wnioski na łączną kwotę 70 mln zł. To:
1. Wieża ciśnień jako element infrastruktury kulturalnej Łomży – wstępny, orientacyjny koszt zadania wynosi 16,92 mln zł.
2. Rozwój bazy kulturalno – zabytkowej Łomży (zadanie obejmuje przebudowę amfiteatru przy ul. Zjazd wraz z zagospodarowaniem terenu oraz kompleksową przebudowę Parku im. Jakuba Wagi) - wstępny, orientacyjny koszt zadania wynosi 13,2 mln zł.
3. Konserwacja i restauracja zabytkowego XIX-wiecznego drewnianego dworu z Brzózek wraz z otoczeniem i rekonstrukcja ruin zamku Kazimierza Wielkiego w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie – wstępny, orientacyjny koszt zadania wynosi 20,1 mln zł.
4. Przebudowa zabytkowej Hali Targowej na Halę Kultury w Łomży wraz z jej wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu Starego Rynku – wstępny, orientacyjny koszt zadania wynosi 20,8 mln zł. (Ten miejski projekt kilka dni temu odpadł z konkursu o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, bo wniosek nie spłeniał wymogań.) 

Łukasz Czech z ratusza podaje, że wszystkie przedsięwzięcia są na etapie koncepcji i pomysłów po przeprowadzonych wstępnych konsultacjach społecznych, dotyczących Programu Rozwoju Miasta Łomża. 
- Na obecnym etapie jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach poszczególnych inwestycji - zastrzega.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę