Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Amerykanie będą stacjonować pod Orzyszem?

Główne zdjęcie
fot. ospwlorzysz.wp.mil.pl

Lokalizacja w północno-wschodniej Polsce, w rejonie Poligonu Orzysz, który swym zasięgiem obejmuje również część województwa podlaskiego, to jedno z rozważanych miejsc, gdzie mogłaby stacjonować amerykańska batalionowa grupa bojowa. Tak przekazał wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki w odpowiedzi na interpelację posła Adama Andruszkiewicza (Kukiz'15) z Grajewa. Minister twierdzi, że lokalizacja w okolicach poligonu w Orzyszu „posiada wiele zalet”, ale zaznacza, że decyzja w sprawie konkretnego miejsca stacjonowania sił USA nie została jeszcze podjęta.

Dowódca sił lądowych USA w Europie gen. broni Ben Hodges podczas wczorajszych uroczystości w Warszawie z okazji święta Wojska Polskiego zapowiedział, że w kwietniu 2017 r. do Polski przybędzie amerykański batalion w ramach sił, jakie NATO wyśle na wschodnią flankę. Tłumaczył, że typowa amerykańska brygada pancerna liczy ok. 4,5 tys. żołnierzy i ma prawie tysiąc pojazdów, w tym ok. 250 czołgów Abrams, bojowych wozów piechoty Bradley i samobieżnych haubic Paladin. Z kolei batalionowa grupa bojowa, to po prostu wzmocniony samodzielny batalion, liczący w różnych armiach ok. tysiąca żołnierzy.
Pytany przez dziennikarzy gdzie Amerykanie będą w Polsce stacjonować, gen. Hodges powiedział, że ogłosi to dowództwo sił USA w Europie. 

Amerykanie pod Orzyszem
Tymczasem w odpowiedzi na interpelację posła Adama Andruszkiewicza z Grajewa sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki napisał, że „jako jedno z miejsc jej (amerykańskiej batalionowej grupy bojowej – dop. red.) stacjonowania rozważana jest lokalizacja w północno-wschodniej Polsce w rejonie Poligonu Orzysz. 
- Ww. lokalizacja posiada wiele zalet, do których należy zaliczyć posiadaną infrastrukturę koszarową oraz możliwości i dostępność poligonowej bazy szkoleniowej – napisał minister Kownacki zaznaczając: Niemniej jednak decyzja w sprawie konkretnego miejsca stacjonowania sił USA nie została jeszcze podjęta. Będzie ona wypadkową wielu czynników: kwestii operacyjnych, preferencji USA, możliwości zapewnienia wsparcia państwa-gospodarza i dostępności do infrastruktury szkoleniowej.

Poligon w Orzysz
Poligon w Bemowie Piskim, w odległości ok. 55 km na północ do Łomży, zajmuje powierzchnię ponad 16 tys. ha (160 km²). Został „wciśnięty” pomiędzy jeziora, które okalają go ze wszystkich stron: od północy granice poligonu wyznacza droga Orzysz - Ełk (jezioro Orzyskie); od wschodu jeziora Lipińskie i Zdedy oraz droga Ełk - Biała Piska; od południ kompleks jezior wokół wsi Rostki oraz rzeczka Święcek; a od zachodu jezioro Śniardwy. Na poligonie może się  szkolić jednocześnie do 1,5 tys. żołnierzy. Znajduje się tu także m.in. strzelnica czołgowa i wozów bojowych z czterema ścieżkami do strzelań z czołgów. Głębokość strzelania czołgowego wynosi 2,7 km, a pozorację przeciwnika zapewnia 130 celów ukazujących się i 4 cele ruchome. 
Jest tu także lotnisko polowe i są tymczasowe lądowiska dla śmigłowców


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę