Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

Rozpoczynają się kontrole weterynaryjne w podłomżyńskich wsiach

Główne zdjęcie
Mapa z zaznaczonym orientacyjnie obszarem zagrożony ASF (źródło: Gmina Łomża)

Lekarze weterynarii dziś rozpoczną perlustracje w gospodarstwach położonych na terenie 15 wsi w gminach Łomża i Śniadowo, które zostały objęte wyznaczonym przez wojewodę obszarem zagrożonym występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Lekarze mają odwiedzić każde gospodarstwo, a w tych, w których hodowane są świnie, dokładnie je policzą, sprawdzą w jakich warunkach są przetrzymywane i pobiorą od zwierząt krew do badań na zawartość wirusa ASF. Wioski z południowo-wschodnich rewirów gminy Łomża i wschodnich gminy Śniadowo obszarem zagrożonym ASF zostały objęte po tym gdy w ubiegłym tygodniu chore zwierzęta znaleziono w gospodarstwie w Zbrzeźnicy pod Zambrowem.

Mapa obrazuje obszary objęte restrykcjami Unii Europejskiej w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce oraz stwierdzone dotychczas ogniska afrykańskiego pomoru świń.
Mapa obrazuje obszary objęte restrykcjami Unii Europejskiej w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce oraz stwierdzone dotychczas ogniska afrykańskiego pomoru świń.

W związku z wykryciem tego ogniska choroby afrykańskiego pomoru świń w piątek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania ASF na terenie powiatów: zambrowskiego i łomżyńskiego. Rozporządzeni to wyznaczyło „obszar zapowietrzony”, na którym występuje afrykański pomór świń, o promieniu 3 km wokół podzambrowskiej Zbrzeźnicy, i „obszar zagrożony” ASF 7 km poza obszar zapowietrzony. Obszarem zagrożonym zostało objęte także kilkanaście wsi w gminach Śniadowo i Łomża. W gminie Łomża wsie objęte obszarem zagrożonym ASF to: Lutostań, Puchały, Gać, Milewo, Stare Modzele, Modzele-Skudosze, Modzele-Wypychy, Wygoda, Bacze Suche, Nowe Wyrzyki i Pniewo.

Na obszarze zagrożonym wystąpieniem ASF zakazano:
1) wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii;
2) transportu świń po drogach publicznych lub prywatnych, z wyłączeniem dróg w gospodarstwie;
3) organizowania polowań zbiorowych i odłowów zwierząt.

Właścicielom gospodarstw nakazano zaś:
1) oczyszczenie, odkażenie, a jeżeli jest to konieczne, także dezynsekcję środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu: zwierząt, tusz, środków żywienia zwierząt, nawozów naturalnych, przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie choroby;
2) zachowanie zasad higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby, w szczególności odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące;
3) niezwłoczne powiadamianie właściwych terytorialnie powiatowych lekarzy weterynarii przez posiadaczy świń o wszystkich przypadkach padłych lub chorych świń w gospodarstwie;

Poza tym cały ten obszar musi być oznakowany. Przy każdej drodze musi być wywieszona tabliczka „AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ OBSZAR ZAGROŻONY”. Za wywieszenie tablic odpowiedzialni są wójtowie gmin.

Dodajmy, że Komisja Europejska, po ostatnich doniesieniach o nowych ogniskach ASF w województwie podlaskim powiększyła zasięg obszarów objętych restrykcjami wyznaczonymi w Polsce w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Okolice Łomży, Zambrowa, ale także Ostrowi Mazowieckiej w województwie mazowieckim zostały już włączone w do tzw. obszaru ochronnego. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę