Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Kardynał Müller - pierwszy honorowy obywatel Piątnicy

Kardynał Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary został pierwszym honorowym obywatelem gminy Piątnica. Stosowną uchwałę Rada Gminy Piątnica przyjęła 23. czerwca, ale uroczystość wręczenia aktu odbyła się w piątek, w parku dawnego Dworu Lutosławskich w Drozdowie. - Kardynał Müller stał się naszym ambasadorem wśród ludzi i przed Panem Bogiem – mówił Krzysztof Kozicki, wójt Piątnicy dodając, że „to bliski przyjaciel, który od wielu lat przyjeżdża do Piątnicy, aby uczestniczyć w naszych uroczystościach”. - Wcześniej niektórzy (Niemcy – dop. red.) przybywali z bronią, a ja przybywam z błogosławieństwem – żartował kardynał, dziękując za uhonorowanie.

- Jest wyjątkowym człowiekiem, jednym z najwybitniejszych współczesnych teologów – mówił o kardynale ks. Szczepan Dobecki, dziekan piątnicki głosząc laudacje na część pierwszego honorowego obywatela gminy Piątnica. - To nie tylko dostojnik kościoła, to przede wszystkim człowiek dostrzegający drugiego człowieka.
Ksiądz Dobecki mówił także, że kardynał Müller „nieustannie i niestrudzenie promuje uroki naszej piątnickiej ziemi na całym świecie”. 

W piątnickiej rodzinie
Gerhard Ludwig Müller ur. 31 grudnia 1947. Studiował na uniwersytetach w Moguncji, Monachium i Fryburgu. W 1977 uzyskał doktorat z teologii dogmatycznej na podstawie pracy „Kościół i sakramenty w bezreligijnym chrześcijaństwie”, a dopiero rok później przyjął święcenia kapłańskie. Od 1986 wykładał teologię dogmatyczną na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Tu poznał go pochodzący z Piątnicy, jeszcze wówczas kleryk seminarium duchownego w Łomży, Sławomir Śledziewski, który w 1995 roku zaprosił swego profesora do Piątnicy na mszę prymicyjną. Kolejny raz ks. prof. Müller przyjechał do Piątnicy w 2002 roku. Na zaproszenie już wówczas księdza doktora Śledziewskiego, spędził tu wakacje. Kilka miesięcy później papież Jan Paweł II powołał go na biskupa Ratyzbony, ale od tamtej pory rokrocznie – za wyjątkiem 2007 roku – biskup, a później także kardynał latem przyjeżdżał na odpoczynek do – jak mówił „hotelu Śledziewski w Piątnicy”. 
Ks. prałat dr Sławomir Śledziewski jest osobistym sekretarzem obecnego kardynała Gerharda Ludwiga Müllera, który w 2012 roku został prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Podczas uroczystości nadania kardynałowi honorowego obywatelstwa Piątnicy ks. Śledziewski, był jego tłumaczem, który pozwolił sobie na powiedzenie trochę więcej. Opowiedział historię sprzed lat, gdy jeszcze ks. Müller w wakacje wyjeżdżał do Ameryki Południowej, gdzie przebywał wśród ubogich ludzi. Podczas jednego takiego wyjazdu do Peru, w wiosce w górach spotkał rodzinę z chorym młodym mężczyzną. Jak mówił ks. Śledziewski, choć nasz bohater nie jest lekarzem miał intuicję, że może chodzić o jakieś sprawy neurologiczne. Mężczyznę zabrano do szpital, a po badaniach okazało się, że ma guza mózgu i konieczna jest szybka operacja. Rodziny nie było na nią stać, ale ks. Müller powiedział, że za wszystko zapłaci. 
- Ta scena wyraża cały charakter obecnego kardynała – mówił ks. Śledziewski.
Kardynał Müller w swoim wystąpieniu odnosił się do polskiej historii, tradycji demokratycznych, kultury i tożsamości chrześcijańskiej. Mówił o poszerzeniu Unii Europejskiej przed 12 laty i że „chyba popełniono błąd” starając się wyrównać tylko kwestie ekonomiczne. Porównywał, że tak jak w rodzinie gdy rodzi się nowe dziecko, to nie tylko ono się ma wpasować, ale wszyscy członkowie rodziny, muszą dostosować się do niego i nowej sytuacji. Kardynał przywołując obecne zagrożenia świata – wymieniała Rosję, Turcję, państwo islamskie, migracje i zamachy – mówił, że powinnyśmy zachować tożsamość chrześcijańską, która może nas przed tymi zagrożeniami uchronić.
- Chrześcijaństwo jest religią miłości, uszanowania godności każdego człowieka – mówił kardynał Müller. - Wszyscy jesteśmy rodziną i powinniśmy chcieć dobrze dla drugiego (człowieka – dop. red.).

Dziękując władzom gminy i społeczności piątnickiej za otrzymane honorowe obywatelstwo gminy Piątnica, dziękował też za za bardzo serdeczne przyjęcie jakie go tu spotyka. Mówił, że czuje się tu jak członek rodziny.

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę