Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Batalion OT Łomża z ok. 500 żołnierzami ma powstać w roku 2017

Główne zdjęcie
Spotkanie w ratuszu żołnierzy i przedstawicieli organizacji kombatanckich z prezydentem Łomży w przededniach 96. rocznicy Cudu nad Wisłą

W przededniach 96. rocznicy Cudu nad Wisłą, czyli zwycięskiej bitwy z bolszewikami w 1920 r. w obronie Warszawy, w sali konferencyjnej ratusza prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski spotkał się z żołnierzami, weteranami i przedstawicielami organizacji kombatanckich. W mundurach siadło 9 żołnierzy, aktualnie pełniących służbę w Wojsku Polskim, a drugie tyle przy stołach naprzeciwko stanowili seniorzy i emeryci wojskowi. - W Europie i świecie zagrożenia są możliwe, nie możemy podporządkować się strategii, że ktoś nas obroni – mówił poseł Lech Kołakowski (PiS), oceniając, że w czasie 9 lat jego pracy parlamentarnej „zdolności bojowe naszej armii osłabły”. - Musimy obronić się sami. To są fakty niezaprzeczalne. Chcąc pokoju, musimy się zbroić jako państwo.

Prezydent Chrzanowski przypomniał słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, że „Nie byłoby Cudu nad Wisłą bez Cudu nad Narwią”, kiedy od 27. lipca do 2. sierpnia 1920 na fortach w Piątnicy 700 żołnierzy batalionu zapasowego 33. Pułku Piechoty pod dowództwem kpt. Mariana Raganowicza powstrzymało w walce wspólnie z mieszkańcami Łomży i okolicznych wsi 10. dywizję kawalerii i 12. dywizję piechoty Rosjan. Prezydent ubolewał, że po 9 latach sztandar Łomżyńskiego Batalion Remontowego, który został rozwiązany, spoczął w Muzeum Wojska Polskiego. Przypomniał, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz poinformował go, że „jest szansa” na powstanie w województwie podlaskim brygady obrony terytorialnej (OT) i jednego z jej przynajmniej czterech batalionów w Łomży. To dlatego w ubiegłym roku łomżyniacy dostrzegli, że wokół całej jednostki zostało odnowione ogrodzenie, natomiast w tym roku prowadzone są prace remontowe budynków, na co przeznaczone zostało z MON około 2 mln zł. Prezydent Chrzanowski zapewnił, że podejmie „dyskusję z radnymi” utworzenia Karty Weterana, do końca swojej kadencji, wzorem takich miast jak Łódź, Płock i Wrocław. Jeden z „Sybiraków” kapitan rezerwy Jerzy Szymanowski postulował, by „dyskusję z radnymi” – ze zrozumiałych względów wiekowych – przyspieszyć i Kartę Weterana wprowadzić na Boże Narodzenie 2016...
- 15. sierpnia 1920 roku pod Warszawą została zatrzymana nawała bolszewicka; wokoło tej daty jednoczymy się ze środowiskiem wojskowym i społecznością łomżyńska – stwierdził major Krzysztof Rabek, kierownik Warsztatów Technicznych, jakie zostały po Łomżyńskim Batalionie Remontowym. Pracuje w nich około 30 żołnierzy zawodowych i około 120 pracowników cywilnych Wojska Polskiego. Armia polska w Łomży ma jeszcze 6 oficerów i 14 cywilów w Wojskowej Komendzie Uzupełnień oraz grupę zabezpieczającą Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Białymstoku, pilnującego i opiekującego się terenem jednostki „pod koszarami” przy alei Legionów w Łomży. 
- Dobrze, że obiekty przetrwały – ucieszył się poseł PiS Kazimierz Gwiazdowski, przewidując, że w Łomży powstaną nowe miejsca pracy.
- Bardzo by się chciało, aby przed nazwą Warsztaty Techniczne pojawiło się określenie - Rejonowe... – rozmarzył się kierownik WT Rabek, informując, że prace budowlane są związane z przygotowaniem infrastruktury i terenu pod potrzeby mającego powstać do końca 2017 r. batalionu obrony terytorialnej. Trochę więcej na ten temat powiedział nam pod nieobecność komendanta WKU ppłk. Adama Krystowczyka jego zastępca mjr Robert Grzeszczyk. Potwierdził, że MON ma plany stworzenia brygady OT Białystok, która tam miałaby sztab i liczyłaby prawdopodobnie przynajmniej 4 bataliony: Białystok, Łomża, Suwałki i Siedlce, leżące poza Podlaskiem. Znów prawdopodobnie w Łomży około 50 żołnierzy zawodowych na etacie prowadziłoby szkolenia dla ok. 450 powołanych chętnych do służby w batalionie obrony terytorialnej. 
- Jak mundur jest, to nam, cywilom, wydaje się, że jest bezpieczniej – podsumował Jerzy Szymanowski. - Wojsko jest ciągłością narodu. Niech każdy, kto przychodzi do władzy, zrobi trochę więcej, a nie mniej, niż poprzednicy. I tak wzrośnie liczba samolotów i czołgów, i patriotów.
Stan armii ocenił poseł Kołakowski: - Czołgi zmieszczą się na płycie, samoloty na bieżni stadionu...

Mirosław R. Derewońko

Oto program łomżyńskich obchodów Święta Wojska Polskiego
piatek, 12 sierpnia 2016 r. 
godz. 14:00 - uroczysta zbiórka kadry wojska i pracowników Warsztatów Technicznych Łomża przed pomnikiem 33 pp. (Al. Legionów 133)
godz. 15:00 - spotkanie żołnierskich pokoleń - pokazy sprzętu i wyposażenia wojskowego, koncert okolicznościowy i impreza plenerowa „Wojsko na swojsko” (tereny przy Klubie Wojskowym, Al. Legionów 133)

niedziela, 14 sierpnia 2016 r.
godz.  17:30 - koncert uczniów PSM I st. w Zambrowie oraz Estońskiej Orkiestry Młodzieżowej z mażoretkami (Muzeum Przyrody w Drozdowie)

poniedziałek, 15 sierpnia 2016 r.
godz.   9:30 - złożenie kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy 33 pp. (Pl. Papieża Jana Pawła II)
godz. 10:00 - Msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego (Katedra Łomżyńska)
godz. 11:00 - zapalenie zniczy na mogiłach żołnierskich (Cmentarz przy ul. M. Kopernika)
godz. 18:30 - koncert „Ku Pamięci i Nadziei” - wykonawcy: Mad Bee, Bethel, Panny Wyklęte (Stary Rynek)

Foto: Spotkanie w ratuszu żołnierzy i przedstawicieli organizacji kombatanckich z prezydentem Łomży w przededniach 96. rocznicy Cudu nad Wisłą
Foto:
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i oficerowie WT i WKU w Łomży
Foto: Posłowie PiS: Kazimierz Gwiazdowski i Lech A. Kołakowski, wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i mjr Krzysztof Rabek, kierownik WT w Łomży
Foto: Przedstawiciele organizacji kombatanckich
Foto: Spotkanie w ratuszu żołnierzy i przedstawicieli organizacji kombatanckich z prezydentem Łomży w przededniach 96. rocznicy Cudu nad Wisłą
Foto: Mjr Robert Grzeszczyk, z-ca komendanta WKU w Łomży
Foto: Przedstawiciele organizacji kombatanckich
Foto: Kpt. rezerwy Jerzy Szymanowski
Foto: Oficerowie WT i WKU w Łomży
Foto: Wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk
Foto: Przedstawiciele organizacji kombatanckich

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę