Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Tomek Traczyk nagrał teledysk w domu ze schodami do nieba

Główne zdjęcie
TT Band: Dariusz Boguski, Tomek Traczyk, Eryk Mroczko i Tomasz Kruszewski po próbie w MDK - DŚT

26-letni autor tekstów, kompozytor, gitarzysta i malarz po Liceum Plastycznym w Łomży nakręcił z kolegami wideoklip do swojego utworu z tekstem poety Wiesława Szymańskiego. Tomek Traczyk, choć pochodzi z Nagoszewa koło Ostrowi Mazowieckiej, nagrał utwór na konkurs Polskiego Radia Białystok z łomżyniakami. Towarzyszą mu gitarzyści: Dariusz Boguski (lat 50) i uczeń I LO Eryk Mroczko (lat 17) oraz perkusista Tomasz Kruszewski (lat 31). Prezentujemy piosenkę z filmikiem autorstwa Piotra Trentowskiego i dołączamy opinie krytyków muzycznych: Grzegorza Brzozowicza i Macieja Chmiela, publicystów i dziennikarzy, prowadzących audycje muzyczne, m.in., w Trójce.

- Mam osiem sióstr i trzech braci: najstarsze dziecko ma lat 37, a najmłodsze 12, urodziłem się w w roku '90 w wolnej Polsce i w wolnym świecie – mówił mi rok temu Tomasz Traczyk, gdy pierwszy raz wystąpił z entuzjastycznie przyjętym przez publiczność mini recitalem w Restauracji Na Farnej w Łomży. Samouk, w piątej klasie podstawówki zaczął grać na gitarze, której pozostał wierny do dziś. Wiedząc o jego kilkudziesięciu kompozycjach, zaprosiłem go najpierw do napisania muzyki do „Łomżyńskiej kolędy 2015” mego autorstwa, gdzie nieoceniony udział w powstaniu całości miał pianista Paweł Lipski i Magda Sinoff, śpiewająca instruktorka Studia Wokalnego eMDeK. Epizod uznałem za na tyle udany, że zachęciłem Tomka Traczyka do konkursu PRB „Gramy dla Ciebie” i zorganizowałem mu udział muzyków studyjnych i do występu konkursowego. Kompozycja Tomka dostała wyróżnienie specjalne prezesa rozgłośni i nagrał ja Adam Bura w Studio Rembrandt PRB. Charakterystyczny głos często porównywany jest do „młodego Gawlińskiego” i „młodego Rojka”...

Maciej Chmiel (lat 54) publikował, m.in., w „Gazecie Wyborczej” i jest pomysłodawcą nagród muzycznych Fryderyk. Napisał: „Dziękuję Panu za przesłanie piosenki. Ciekawy utwór, ale ocena moja jest niejednoznaczna. Tekst: wadzenie się z Bogiem to od czasu romantyków dobry pomysł na przyciągnięcie uwagi słuchacza. Może warto rozbudować nieco tekst, byśmy dowiedzieli się czegoś więcej o przyczynie bólu, o tym, czemu powstanie z klęczek jest wyzwaniem wobec Boga (niestety, to postulat nie do zrealizowania: Wiesław Szymański od trzech lat nie żyje – red.). Wokal: mnie nie uwiódł. Może dlatego, że interpretacyjnie osadzony jest w tradycji wykonawczej duetu Universe, gdzie emocje górowały nad warsztatem. Kompozycja: melodia jest OK, nawet ja ją zanucę. Aranżacja: potraktowałbym wersję obecną jako jednak wstęp do prac dalszych. Jest jeden dobry moment: pochód basu po zwrotce, jest niezłe solo, choć dość przewidywalnie osadzone, są też momenty, jakby zespół przestał graći albo przeszedł na pozycje wypełniacza czasu.

Grzegorz Brzozowicz (lat 56) blisko dekadę w latach '80 organizował koncerty w kultowym Klubie Riviera – Remont w Warszawie, w którym występowały niemal wszystkie rockowe i punkowe zespoły, jakie są współcześnie znane w Polsce. Recenzje pisał, min., dla „Rock'n'Roll” i „Machiny”. Oto opinia dla 4lomza.pl: „Mój szanowny kolega przyłożył się do zadania i w zasadzie nie mam nic do dodania. Dlatego skupię się na ocenie po dwóch przesłuchaniach, bez szczególnego zwracania uwagi na detale, tak jakbym usłyszał piosenkę w radiu. Nie powala, w zasadzie nie zwróciłbym na nią uwagi. Bardzo manieryczny wokal, wręcz momentami drażniący. Melodia wpada w ucho. Aranżacja staromodna, końcowe solo na gitarze dość obciachowe, raczej takich już się dziś nie nagrywa, wolałbym - jeżeli już - inny instrument, poza klawiszami. Refren wpada w ucho, ale na tekście się nie skupiłem, ze względu na wokal, który mnie drażni. Przepraszam za szczerość, ale inaczej nie potrafię...”.

O gustach się nie dyskutuje, co wiedzieli starożytni Rzymianie. Dodajmy tylko, że wiersz nosi tytuł „Kolęda” i ma datę 24. grudnia 1993, choć w tekście świątecznych motywów bożonarodzeniowych nie usłyszymy, raczej dramatyczne zmaganie się z bezsilnością i pokonaniem siłą wiary ograniczeń ludzkiej egzystencji. Zresztą – dobry wiersz jest zwykle wielowarstwowy i trudno sprowadzać go do wykładni prozą. Z pewnością każdy w piosence Tomka Traczyka pojmie i usłyszy coś swojego.

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę