Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Będzie przeprowadzka ŚDS

Dodatkowe blisko pół miliona złotych, z rezerwy celowej budżetu państwa, otrzymała Łomża na Środowiskowy Dom Samopomocy. Pieniądze zostaną przeznaczone na zwiększenie liczby podopiecznych, ale przede wszystkim na rozpoczęcie przenosin placówki z obecnej siedziby przy ul. Wojska Polskiego 161 do budynku przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie, w której mieści się Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych. Najpóźniej od listopada część ŚDS zostanie tu przeniesiona, a docelowo cała placówka w nowej siedzibie będzie funkcjonowała w przyszłym roku – zapowiada Urząd Miejski.

Przyznana miastu z budżetu państwa dodatkowa kwota to 473 tys. 313 zł. Przetarg na przebudowę części budynku szkolnego na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy został ogłoszony w ubiegłym tygodniu. Prace obejmą przebudowę części obiektu dla nowej grupy uczestników z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i głębokim oraz dla grupy podopiecznych typu B z obecnej placówki. Jak przekazuje ratusz pozwoli to na uruchomienie miejsc dla 12 nowych osób oraz przeniesienie 8 uczestników ŚDS z obecnej siedziby przy ul. Wojska Polskiego 161 w celu zmniejszenia przepełnienia budynku i zapewnienia wyższych standardów świadczonych usług.
– Planowana inwestycja, z uwagi na zapotrzebowanie społeczne, ma na celu zwiększenie liczby miejsc dla przyszłych uczestników, dostosowanie do wymaganych standardów, podniesienie jakości oferowanych usług oraz zapewnienie lepszych warunków wszystkim podopiecznym – mówi Agnieszka Muzyk zastępca prezydenta Łomży. - Ponadto, wraz z obiektem Środowiskowy Dom Samopomocy wejdzie w posiadanie działki oraz obiektów rekreacyjno – sportowych, a usytuowanie w cichej okolicy wpłynie na poprawę funkcjonowania uczestników. 
Ratusz podaje, że od września 2015 roku do Środowiskowego Domu Samopomocy uczęszcza 31 osób z zaburzeniami psychicznymi typu A, B, C. Obecnie istnieje problem ze wskazaniem miejsc osobom z zaburzeniami psychicznymi, w tym z upośledzeniem w stopniu głębokim, znacznym, na wózkach, z podwójną diagnozą np. epilepsją, mózgowym porażeniem dziecięcym. Na dzień dzisiejszy na terenie miasta jest duża liczba takich osób, z których 12 złożyło deklaracje i oczekuje na miejsce w ośrodku wsparcia. Siedem osób przebywa w domach rodzinnych, a pięć kończy edukację w Zespole Szkół Specjalnych.

Władze miasta przekonują, że zmiana siedziby Środowiskowego Domu Samopomocy pozwoli na znaczne obniżenie kosztów utrzymania, a także dalszy rozwój placówki i powiększenie liczby uczestników nawet dwukrotnie. Podkreślają też, że problem osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu znacznym i głębokim powyżej 25 roku życia, był problemem nierozwiązanym w Łomży od lat.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę