poniedziałek, 20 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

ASF pod Wysokiem Mazowieckiem

550 świń uśpiono i zutylizowano w gospodarstwie we wsi Rębiszewo-Studzianki w gminie Wysokie Mazowieckie, gdzie w tym tygodniu wykryto kolejne ognisko ASF u trzody chlewnej. Dziś ma rozpocząć się dezynfekcja całego gospodarstwa. Tymczasem wczoraj rozpoczęto też kontrole weterynaryjne gospodarstw w promieniu 10 km od tego gospodarstwa, by można było ustalić, ile dokładnie jest tam świń. Na razie nie wiadomo jak wirus ASF przedostał się do gospodarstwa pod Wysokiem Mazowieckiem.

Świnie (fot. archiwum)
Świnie (fot. archiwum)

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel powiedział w środę dziennikarzom w Warszawie, że prowadzone jest dochodzenie skąd pojawił się wirus w tym gospodarstwie. Dodał, że trudno jest to ustalić, bo od Hajnówki, gdzie wystąpiło poprzednie ognisko ASF u świń, jest 100 km.
"Na pewno, jeżeli chodzi o bioasekurację, to w tym gospodarstwie była prawidłowo realizowana (...). Choroba nie wzięła się od dzików, bo tam dzików nie ma. Wygląda na to, że ktoś tam musiał wirusa przenieść" - powiedział minister. Zaznaczył, że ognisko zostało już zlikwidowane i nie powinno być żadnych konsekwencji z tego powodu.

Szacuje się w strefie wyznaczonych przez Wojewodę Podlaskiego strefach „zapowietrzonej” o promieniu 3 km wokół ogniska choroby, i „zagrożonej” o promieniu 7 km poza obszar zapowietrzony może być ponad 20 tys. sztuk trzody chlewnej.
Z tego obszaru nie można m.in. wywozić trzody chlewnej ani innych zwierząt bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. (zobacz: ASF - zakazy i nakazy dla ludności powiatów: wysokomazowieckiego i zambrowskiego)
Główny Inspektorat Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.
W gospodarstwach, które nie spełniają tych wymogów, a ich właściciele złożą stosowne oświadczenie do ministerstwa rolnictwa, nie będzie można hodować trzody chlewnej, ale zostanie im wypłacona rekompensata za rezygnację z hodowli. Ministerstwo rolnictwa wydłużyło do 10 sierpnia czas na składanie tych oświadczeń. 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0