Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Podnoszą opłatę za śmieci

Gmina Stawiski jest kolejną w regionie, która wprowadza podwyżkę tzw. podatku śmieciowego. Od 1 września opłata miesięczna od mieszkańca, w przypadku segregowania śmieci wzrośnie o 2,50 zł, a w przypadku gdy odpady nie są zbierane w sposób selektywny o 5 zł. Samorząd tłumaczy, że podwyżka jest konsekwencją m.in. wprowadzonej na początku roku podwyżki cen za przyjęcie odpadów przez Zakład Gospodarowania Odpadami w Łomży (RIPOK w Czartorii).

Na terenie Gminy Stawiski tzw. podatek śmieciowy ustalono jako iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki przedmiotowej opłaty. Dotychczas było to 7,5 zł miesięcznie w przypadku, gdy odpady są zbierane w sposób selektywny i 15 zł miesięcznie gdy oddawane są odpady zmieszane. 
- Przy obowiązujących w chwili obecnej stawkach opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wpływy z opłat nie wystarczają na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu – podają władze gminy w uzasadnieniu przyjętej w ubiegłym tygodniu uchwały o podwyżce opłat za śmieci.
Przewiduje ona że stawki na podstawie których wyliczana jest opłata wnoszona przez poszczególne gospodarstwa wzrosną o 2,50 zł, tj. do kwoty 10 zł miesięcznie (za mieszkańca) w przypadku, gdy odpady są zbierane w sposób selektywny i o 5 zł, tj. do kwoty 20,00 zł miesięcznie w przypadku, gdy odpady nie są w sposób selektywny zbierane i odbierane.

Nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi spowodują wyższe wpływy do budżetu gminy z przeznaczeniem na pokrycie kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi, co w konsekwencji spowoduje zbilansowanie się wpływów i wydatków związanych z obsługą systemu. Władze gminy podają, że w kosztach kalkulacji uwzględniono również kwotę 60 tys. zł z przeznaczeniem na wykonanie dokumentacji projektowej na budowę Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Stawiskach. Budowę PSZOK-u planuje się sfinansować w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę