sobota, 18 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif
Wiadomość z www.radio.bialystok.pl

ASF się rozprzestrzenia - w okolicy Wysokiego Mazowieckiego wykryto nowe ognisko wirusa

W gospodarstwie w gminie Wysokie Mazowieckie wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) - poinformował Główny Inspektorat Weterynarii. To piąte w kraju ognisko tej choroby u trzody chlewnej. Wszystkie w ykryto w województwie podlaskim.

Jak wynika z komunikatu GIW, ognisko ASF potwierdzono w gospodarstwie położonym w miejscowości Rębiszewo-Studzianki. Znajduje się ono na obszarze ochronnym, w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno–weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń - podał Inspektorat.

"Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie" - napisano w komunikacie.

Pierwsze ognisko tej choroby u trzody chlewnej w Polsce wykryto w lutym 2014 roku. Dotychczas inspekcja weterynaryjna odnotowała także ponad sto przypadków ASF u dzików; dotyczyły ponad 160 sztuk tych zwierząt. Wszystkie te przypadki miały miejsce w województwie podlaskim.

ASF nie jest groźny dla ludzi.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0