Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

czwartek 2.06.2005

Gazeta Współczesna - Oni dbają o naszą kasę Gazeta Współczesna - Radny bez mandatu Gazeta Współczesna - Pomocne numery Gazeta Wyborcza - Zakończyły się kontrole w zakładach mięsnych

Gazeta Współczesna - Oni dbają o naszą kasę
Podlaskie urzędy są najtańsze w Polsce! Nie wszystkie co prawda, ale w rankingu pisma samorządowego "Wspólnota” aż dziesięć miast i gmin z naszego regionu znalazło się w gronie najoszczędniejszych samorządów.
"Wspólnota” porównuje funkcjonowanie urzędów, dzieląc ich wydatki przez liczbę mieszkańców gminy. Dzięki temu wiadomo, ile każdy z nas wydaje na utrzymanie urzędników. Wśród miast wojewódzkich już od kilku lat Białystok okazuje się najlepszy w Polsce - każdy białostoczanin przeznacza rocznie na utrzymanie administracji zaledwie 105 zł. To naprawdę niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę, że mieszkaniec Zielonej Góry płaci za to 190 zł, a Warszawy - aż 267 zł.
Trochę droższe niż w Białymstoku są urzędy w Łomży i Suwałkach, ale oba miasta znalazły się w pierwszej dziesiątce najtańszych samorządów w miastach na prawach powiatu.
Wśród małych gmin liderem w naszym województwie są podbiałostockie Łapy. Już od kilku lat utrzymują się one w rankingowej czołówce.
więcej: Gazeta Współczesna - Oni dbają o naszą kasę

Gazeta Współczesna - Radny bez mandatu
Sąd Okręgowy w Łomży uznał, że radni gminy Kolno nie naruszyli prawa podejmując uchwałę o wygaszeniu mandatu radnego Wiesława Niedbały. – Taką mamy chorą ordynację wyborczą, że wielu wybiera, a wystarczy dziesięciu, by odwołać – komentuje radny Niedbała.
Przypomnijmy, że wójt gminy Kolno skreślił Wiesława Niedbałę z listy wyborców gminy. Pretekstem było to, że radny przestał stale zamieszkiwać w Koźle, gdzie uzyskał mandat radnego. Na tej podstawie radni wykluczyli Niedbałę ze swego grona.
– Znalazłem pracę w Kolnie i nigdy nie ukrywałem tego, że tymczasowo mieszkam tu, gdzie pracuję – mówi Niedbała. – Do tej pory jednak nikomu to nie przeszkadzało. Zostałem ukarany, bo byłem w opozycji do wójta.
Sąd w Łomży uznał uchwałę podjętą przez radnych za zgodną z prawem. Niedbała zapowiedział, że będzie odwoływał się do Sądu Apelacyjnego.
więcej: Gazeta Współczesna - Radny bez mandatu

Gazeta Współczesna - Pomocne numery
Złodzieje są coraz bardziej bezczelni. Kradną nie tylko rowery pozostawione na chwilę przed sklepem, pubem czy w klatce schodowej bloku. Wynoszą rowery także z balkonów na wyższych piętrach budynków. Policjanci apelują o znakowanie jednośladów.
– Kradzieży rowerów jest mniej niż w latach ubiegłych, ale nadal sporo – mówi nadkom. Krzysztof Leończak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Łomży. – W pierwszym kwartale tego roku zgłoszono nam zaledwie cztery kradzieże, ale sezon rowerowy dopiero się rozpoczyna.
– W ostatni weekend skradziono rower wart ok. 2 tys. zł w jednym z ośrodków wypoczynkowych – mówi mł. asp. Andrzej Łagodziński, oficer prasowy grajewskiej policji.
Rowerzyści próbują sobie radzić z plagą złodziei, ale tych nie odstraszają zamki szyfrowe i linki, którymi cykliści przypinają pojazdy. Wystarczy chwila nieuwagi, ostre narzędzie i złodziej oddala się na naszym rowerze. Jak podkreślają funkcjonariusze, najważniejsze jest wtedy jak najszybsze poinformowanie policji i podanie jak najwięcej szczegółów dotyczących jednośladu, a także okoliczności, w których zniknął.
więcej: Gazeta Współczesna - Pomocne numery

Gazeta Wyborcza - Zakończyły się kontrole w zakładach mięsnych
Zakończyły się wzmożone kontrole weterynaryjne w zakładach mięsnych na Podlasiu. Wojewódzki lekarz weterynarii zlecił je po aferze z "odświeżaniem" wędlin w świętokrzyskim Constarze
Lekarze powiatowi przeprowadzili kontrole we wszystkich (w sumie kilkuset) zakładach dostarczających produkty do hipermarketów. Zwracali uwagę na jakość, przestrzeganie terminów przydatności do spożycia i etykiety. Szczególnie starannie sprawdzano też procedury zwrotów towarów.
- Większość tych zakładów ma takie procedury - powiedział nam Marek Wincenciak, zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii. - Tylko niektóre firmy stworzyły je po aferze Constaru. Wcześniej zwrotów nie przyjmowały.
Na szczęście nie stwierdziliśmy przypadków "odświeżania" wędlin, jak to miało miejsce w Constarze.
więcej: Gazeta Wyborcza - Zakończyły się kontrole w zakładach mięsnych

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę