piątek, 13 grudnia 2019 napisz DONOS@

MPWiK. Bój o największą dotację w dziejach Łomży

Odrzucony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wniosek Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łomży o przyznanie unijnej dotacji na modernizację miejskiej oczyszczalni ścieków był największym z dotychczas złożonych wniosków z miasta od chwili uruchomienia dla Polski środków pomocowych Unii Europejskiej. Gra toczy się o ponad 47 milionów złotych, które do Łomży mogą trafić lub nie. Na złożenie poprawionego wniosku miejska spółka ma czas do poniedziałku 1. sierpnia do godz. 15.00.

Oczyszczalnia ścieków w Łomży
Oczyszczalnia ścieków w Łomży

Wniosek MPWiK dotyczący dofinansowania projektu: „Rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków oraz budowa kanalizacji sanitarnej w ulicy Nowogrodzkiej w Łomży” składany był na przełomie 2015 i 2016 roku w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działanie 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”. Koszt całego przedsięwzięcia został w nim oszacowany na 68 milionów 239 tysięcy 878 złotych brutto, przy czym miejska spółka wnioskowała o przyznanie jej na realizację zadania unijnej dotacji w wysokości 47 milionów 157 tysięcy 639 złotych.  To oznacza, że zarówno przedsięwzięcie jak i wnioskowana dotacja jest wyższa od dotychczas rekordowej, którą pozyskała Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży na rozwój infrastruktury uczelni wraz z budową i wyposażeniem hali laboratoryjnej do nowoczesnego przetwórstwa rolno-spożywczego. Kompleks trzech nowoczesnych budynków przy ul. Akademickiej kosztował blisko 54 mln zł, a unijna dotacja do ich budowy niemal 43,8 mln zł.

Remont oczyszczalni jest konieczny
Planowana za pozyskane środki z dotacji modernizacja oczyszczalni ścieków zakłada wymianę urządzeń technicznych oczyszczalni, ale także jej rozbudowę, bo łomżyńska oczyszczalnia jest już prawie dwukrotnie przeciążona. Gdy 16. lat temu oddawano ją do użytku, zgodnie z projektem technicznym, miała przyjmować ok. 95 tys. RLM ścieków, a nowa instalacja umożliwi oczyszczanie ich na poziomie do ok. 192 tys. RLM. (RLM to równoważna liczba mieszkańców, na którą przelicza się także ścieki z zakładów pracy.) Poza tym, po 16 latach pracy, konieczna stała się także wymiana znacznej części maszyn i urządzeń służących do oczyszczania ścieków, które najzwyczajniej w świecie już się zużyły. Możliwość pozyskania unijnej dotacji na modernizację, miała pozwolić na przeprowadzenie prac w szerokim zakresie i zapewnić możliwość funkcjonowania oczyszczalni, zgodnie z coraz ostrzejszymi wymaganiami dotyczącymi ochrony środowiska, na kolejne kilkanaście lat.

W zakresie inwestycji znalzało się m.in. zbudowanie na terenie oczyszczalni nowego dużego zbiornika retencyjnego, wraz z instalacjami i urządzeniami umożliwiającymi przyjecie nadwyżki wód opadowych z kanalizacji ogólnospławnej w mieście, budowę nowego reaktora biologicznego, oraz drugiego WKF-u czyli wydzielonej komory fermentacji. Planowane jest również wybudowanie „elektrowni słonecznej”, która ma produkować prąd na potrzeby spółki. Projekt zakłada także, hermetyzację urządzeń i obiektów odorotwórczych i biofiltrów.

Po przeprowadzonych w ostatnich tygodniach zmianach władz tej miejskiej spółki – Rady Nadzorczej i zarządu MPWiK – to na nie spada obowiązek zrealizowania tej gigantycznej inwestycji.

191129105325.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę