Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 maja 2023 napisz DONOS@

MPWiK. Bój o największą dotację w dziejach Łomży

Główne zdjęcie
Oczyszczalnia ścieków w Łomży

Odrzucony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wniosek Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łomży o przyznanie unijnej dotacji na modernizację miejskiej oczyszczalni ścieków był największym z dotychczas złożonych wniosków z miasta od chwili uruchomienia dla Polski środków pomocowych Unii Europejskiej. Gra toczy się o ponad 47 milionów złotych, które do Łomży mogą trafić lub nie. Na złożenie poprawionego wniosku miejska spółka ma czas do poniedziałku 1. sierpnia do godz. 15.00.

Wniosek MPWiK dotyczący dofinansowania projektu: „Rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków oraz budowa kanalizacji sanitarnej w ulicy Nowogrodzkiej w Łomży” składany był na przełomie 2015 i 2016 roku w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działanie 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”. Koszt całego przedsięwzięcia został w nim oszacowany na 68 milionów 239 tysięcy 878 złotych brutto, przy czym miejska spółka wnioskowała o przyznanie jej na realizację zadania unijnej dotacji w wysokości 47 milionów 157 tysięcy 639 złotych.  To oznacza, że zarówno przedsięwzięcie jak i wnioskowana dotacja jest wyższa od dotychczas rekordowej, którą pozyskała Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży na rozwój infrastruktury uczelni wraz z budową i wyposażeniem hali laboratoryjnej do nowoczesnego przetwórstwa rolno-spożywczego. Kompleks trzech nowoczesnych budynków przy ul. Akademickiej kosztował blisko 54 mln zł, a unijna dotacja do ich budowy niemal 43,8 mln zł.

Remont oczyszczalni jest konieczny
Planowana za pozyskane środki z dotacji modernizacja oczyszczalni ścieków zakłada wymianę urządzeń technicznych oczyszczalni, ale także jej rozbudowę, bo łomżyńska oczyszczalnia jest już prawie dwukrotnie przeciążona. Gdy 16. lat temu oddawano ją do użytku, zgodnie z projektem technicznym, miała przyjmować ok. 95 tys. RLM ścieków, a nowa instalacja umożliwi oczyszczanie ich na poziomie do ok. 192 tys. RLM. (RLM to równoważna liczba mieszkańców, na którą przelicza się także ścieki z zakładów pracy.) Poza tym, po 16 latach pracy, konieczna stała się także wymiana znacznej części maszyn i urządzeń służących do oczyszczania ścieków, które najzwyczajniej w świecie już się zużyły. Możliwość pozyskania unijnej dotacji na modernizację, miała pozwolić na przeprowadzenie prac w szerokim zakresie i zapewnić możliwość funkcjonowania oczyszczalni, zgodnie z coraz ostrzejszymi wymaganiami dotyczącymi ochrony środowiska, na kolejne kilkanaście lat.

W zakresie inwestycji znalzało się m.in. zbudowanie na terenie oczyszczalni nowego dużego zbiornika retencyjnego, wraz z instalacjami i urządzeniami umożliwiającymi przyjecie nadwyżki wód opadowych z kanalizacji ogólnospławnej w mieście, budowę nowego reaktora biologicznego, oraz drugiego WKF-u czyli wydzielonej komory fermentacji. Planowane jest również wybudowanie „elektrowni słonecznej”, która ma produkować prąd na potrzeby spółki. Projekt zakłada także, hermetyzację urządzeń i obiektów odorotwórczych i biofiltrów.

Po przeprowadzonych w ostatnich tygodniach zmianach władz tej miejskiej spółki – Rady Nadzorczej i zarządu MPWiK – to na nie spada obowiązek zrealizowania tej gigantycznej inwestycji.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę