Zakażenie układu moczowego – jak sobie z nim poradzić?
Czy zastawialiście się, dlaczego problemy z pęcherzem dotykają znacznie częściej kobiet niż mężczyzn? Jak pokazują badania, nie jest to jedynie obiegowa opinia, ale fakt; ZUM, czyli zapalenie pęcherza moczowego, zdarza się statystycznie rzadziej u mężczyzn niż u kobiet. Przyczyną takiego stanu rzeczy są różnice anatomiczne w budowie żeńskiego i męskiego układu moczowego. Krótka cewka moczowa u kobiet, znajdująca się w bliskim sąsiedztwie narządów płciowych - to warunki sprzyjające namnażaniu się drobnoustrojów w drogach moczowych i prowadzące do zapalenia pęcherza. Choć warto zabezpieczyć się przed stanami zapalnymi, nie zawsze mamy wpływ na ich powstawanie. Jak zatem poradzić sobie, gdy pojawią się pierwsze bóle pęcherza?
ZUM - znalezienie przyczyn
Nie zawsze mamy wpływ na przyczyny powstawania Zapalenia Układu Moczowego; nie zmienimy przecież własnej anatomii, a trudno też zapanować nad drugim co do częstotliwości czynnikiem wywołującym to schorzenie. Jak się okazuje, aż w 75 -95 % do infekcji dróg moczowych u kobiet dochodzi podczas stosunków płciowych, zwłaszcza z użyciem prezerwatyw ze środkami plemnikobójczymi. Równie ryzykowne pod tym względem jest stosowanie antykoncepcji dopochwowej. Wystąpienie ZUM ma często związek z infekcjami narządów płciowych. Zaburzenie flory bakteryjnej w pochwie działa jak reakcja łańcuchowa na układ moczowy osłabiając naturalną barierę ochronną i ułatwiając namnażanie się drobnoustrojów odpowiedzialnych za powstanie stanu zapalnego. Inne przyczyny wywołujące zapalenie pęcherza moczowego związane są ze stanem naszego zdrowia. Osoby otyłe, cierpiące na cukrzycę albo w poważniejszym stanie spowodowanym uszkodzeniem rdzenia kręgowego czy przewlekłym stosowaniem cewników, w znacznie większym stopniu narażone są na ZUM. Niekiedy wady anatomiczne układu moczowego sprawiają, że do przeziębienia pęcherza dochodzi częściej niż u większości kobiet. W końcu zapalnie pęcherza może być wywołane niewłaściwą higieną miejsc intymnych. Przynajmniej tą ostatnią przyczynę jesteśmy w stanie w pełni kontrolować i zadbać o nią w odpowiedni sposób.
ZUM - rozpoznanie objawów
Mimo istotnych różnic w budowie anatomicznej, do zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn dochodzi w podobny sposób jak u kobiet, a objawy są niemalże identyczne. Jeśli ty lub twój partner zaczynacie odczuwać częstszą niż zwykle potrzebę wizyty w toalecie, to może być pierwsza oznaka ZUM. Przy zapaleniu pęcherza u mężczyzn i u kobiet zachodzi tak zwany częstomocz. Dotkliwa potrzeba oddania moczu pojawia się często i w nieoczekiwanych chwilach; w drodze do pracy lub szkoły, a nawet w nocy podczas snu. Nie należy się jednak przed nią zbytnio powstrzymywać, bo zbyt długie przerwy w oddawaniu moczu sprzyjają namnażaniu się bakterii i grzybów odpowiedzialnych za ZUM. Co gorsza, w trakcie oddawania moczu pojawia się dyskomfort odczuwany jako pieczenie, a nawet ból. Stwierdzić także można zmianę zapachu i koloru moczu. Do tego niepokój mogą budzić pojawiające się ostre bóle w podbrzuszu, którym towarzyszyć może podwyższona temperatura. Wszystkie te nieprzyjemne objawy wprowadzają spore zamieszanie w naszym codziennym życiu, a nawet skutecznie nam je utrudniają. Dlatego warto problemem zająć się jak najszybciej i nie dopuścić do pogorszenia sytuacji. Sprawdź jak to zrobić tutaj: https://www.mojaintima.pl/zapalenie-pecherza-u-kobiet.html
ZUM - skuteczne leczenie
Potwierdzeniem, że mamy do czynienia z ZUM, powinno być wykonanie badań laboratoryjnych moczu. Może się bowiem zdarzyć, że zapaleniem pęcherza moczowego będzie u nas przebiegać bezobjawowo, a wykryją je dopiero profilaktyczne badania kontrolne. Obecnie jednak nie musimy wcale ustawiać się w kolejce z próbką moczu w ręce do badań w laboratorium. Test na ZUM możemy wykonać samodzielnie w domu. Do nabycia w aptekach są specjalne preparaty, dzięki którym w szybki i nieskomplikowany sposób zdiagnozujemy schorzenie lub stwierdzimy jego brak. Wykrycie ZUM powinno być wskazówka do sięgnięcia po leki dostępne w aptekach bez recepty, a zawierające często furaginę. Dodatkowo warto się wspomóc domowymi sposobami, czyli popijaniem herbatek ziołowych z szałwi, zajadaniem owoców żurawiny oraz zwiększeniem spożycia witaminy C. Do tego ważne jest picie dużej ilości płynów, nawet do 2-3 litrów dziennie, a także ciepłe okłady na podbrzusze. Choć ZUM jest niegroźnym schorzeniem, należy je mieć pod kontrolą. Jeśli objawy nie miną w ciągu 3-4 dni albo zaczną im towarzyszyć groźniejsze objawy, takiej jak gorączka, ból w okolicach nerek albo obecność ropy lub krwi w moczu należy niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza.