wtorek, 21 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Podlaska Oktawa Kultur w Łomży

Zespół cymbalistów Lileia z Mińska wystąpił w kościele pw. Krzyża Świętego. Koncert odbył się w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”, a młodzi i bardzo utalentowani artyści zostali niezwykle ciepło przyjęci przez słuchaczy. – Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego koncertu! – mówi kierownik artystyczny zespołu Evgeniy Gladkov. – Spoglądałem na publiczność i widać było, że ludzie nie tylko z uwagą słuchali, ale też uczestniczyli w koncercie: podrygiwali, wystukiwali rytm, bawili się!

Studencki Koncertowy Zespół Cymbalistów Lileia (Lilia) składa się ze studentów Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku, a grupa istnieje nieprzerwanie od 50 lat. O tym, że zespół tworzą wirtuozi najwyższej klasy publiczność łomżyńskiego koncertu przekonała się już podczas pierwszego utworu. Siedmioro, niezwykle biegłych technicznie i perfekcyjnie zgranych cymbalistów, wspieranych przez pianistkę i sięgających często po różne inne instrumenty, w tym perkusyjne, grało z tak z niewyobrażalną swobodą, że ręce same składały się do oklasków.
– To jeszcze studenci! – podkreśla z dumą Evgeniy Gladkov. – Głównie moi, ale nie tylko, bo grają tu też podopieczni innych pedagogów, ale ja prowadzę ten zespół. Trwa to już od 1966 roku, a 24 kwietnia mieliśmy w mińskiej filharmonii jubileuszowy koncert, uwieczniony na DVD.
Łomżyński koncert też był nagrywany, ale telefonami przez słuchaczy, którzy szybko zorientowali się, że mają do czynienia z artystycznym wydarzeniem i chcieli mieć z niego pamiątkę.
– Byłam na koncercie bandurzystów, uczestniczyłam w warsztatach z lirą korbową, inne ludowe instrumenty też nie są mi obce, ale na takim koncercie z cymbałami i z tak wirtuozowsko granym repertuarem byłam po raz pierwszy; aż brak mi słów, żeby opisać wrażenia! – mówi pani Maria. 
Podczas godzinnego występu Lileia zaprezentowała bardzo urozmaicony repertuar, bazując jednak przede wszystkim na tradycyjnych utworach ludowych i współczesnych rodzimych kompozytorów.
– Sam nie nie komponuję, opracowuję aranżacje – mówi Evgeniy Gladkov. – Ale specjalnie dla nas tworzą białoruscy kompozytorzy, dlatego aż połowa wykonanych dzisiaj utworów to była białoruska muzyka, dawna i powstała współcześnie. 
Cymbaliści z Lilei biorą udział w „Podlaskiej Oktawie Kultur” po raz drugi, a podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpią jeszcze w najbliższy piątek w Hajnówce, a w sobotę w Sokółce . 
Już od lat spotykamy się w naszej świątyni w ramach „Podlaskiej Oktawy Kultur” – ocenia ks. Andrzej Godlewski. – Andrzej Dyrdał podsyła nam zespoły instrumentalne, przed laty gościliśmy też chłopięcy zespół z Gruzji – fantastycznie śpiewali. To dla na wielka radość, że możemy uczestniczyć w takich koncertach muzyki ludowej, ale też i klasyki czy nawet jazzu, tak jak w ostatnim utworze dzisiejszego koncertu, który został wspaniale zagrany przez tą piękną, radosną młodzież!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0