Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Sławiec pamiętamy!!!

Główne zdjęcie
Kamień na mogile w Sławcu

„Miejsce uświęcone męczeńską krwią 300 osób zamordowanych przez hitlerowskich oprawców” - tak brzmi napis na głazie ustawionym w miejscu egzekucji z 23 lipca 1943 roku. W dniu tym z łomżyńskiego więzienia wywieziono ciężarówkami aresztowane wcześniej w Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem osoby, w większości związane z konspiracyjną działalnością w szeregach Armii Krajowej. Po dotarciu na miejsce poprowadzono je w pobliże starych, płytkich okopów i nad ich brzegiem strzałem w tył głowy zabijano. W sobotę miną 73 lat od tego mordu – przypominają nauczyciele Jadwiga Sosnowska i Jacek Sokołowski.

Grób w Sławcu jest obecnie otoczony metalowym płotkiem, wewnątrz którego znajduje się na podmurówce naturalny głaz z wyrytym napisem. Z tyłu za głazem znajduje się metalowy krzyż, po obu stronach którego rosną dwa wysokie świerki. Do mogiły można dojść tylko pieszo – podkreślają nauczyciele.

zobacz: Prof. K. Sychowicz: Rocznica mordu w Sławcu
Grafika i zdjęcia: J.Sokołowski, J.Sosnowska JS@JS

Foto: Kamień na mogile w Sławcu
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę