Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Rzeka mleka... w Mlekpolu

W grajewskim Mlekpolu padł kolejny rekord skupu mleka. 29 maja tego roku spółdzielnia skupiła i przerobiła w czasie jednego dnia aż 3 mln litrów mleka. To największy skup w historii polskiego mleczarstwa.

Dzienne rekordy skupu padły też w poszczególnych zakładach, np. Zambrów skupił tego dnia 417 tys. litrów. Dla porównania w maju 2004 skup wynosił 399 tys. litrów mleka dziennie.
W porównaniu z rokiem ubiegłym skup w wzrósł o ponad 10 proc. – mówi Edmund Borawski prezes SM Mlekpol. – Największą dynamikę wzrostu skupu mleka obserwujemy na terenie działania zakładu w Zmabrowie, gdzie skup jest większy o ok. 15 proc. niż w ubiegłym roku. I tu wyraźnie widać potrzebę zwiększenia kwot mlecznych dla rolników.
Jednym z powodów rosnącej ilości skupowanego mleka jest opłacalność produkcji. Mlekpol jest największą polską spółdzielnią mleczarską, która za dostarczane mleko płaci jedną z najwyższych stawek w kraju. Średnia cena skupowanego mleka wynosi 1,08 zł. Wypłaty za mleko dokonywane są terminowo, co daje rolnikom poczucie pewności i stabilności, pozwala też na planowanie inwestycji podnoszących jakość mleka i wydajność krów.

Obecnie MLEKPOL liczy ponad 12.000 dostawców. W skład SM Mlekpol wchodzi siedem zakładów: w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie, Augustowie i Bydgoszczy.
W 2005 roku grajewska spółdzielnia zamierza zainwestować ok. 100 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowej linii do produkcji i konfekcjonowania sera oraz modernizację dotychczas istniejących. Część z tych nakładów przeznaczona zostanie na modernizację zakładu w Zambrowie.

Obecnie MLEKPOL to niekwestionowany lider w branży mleczarskiej w kraju. Gajewska spółdzielnia ma 35% udział w rynku mleka UHT w kraju. 30% produkcji stanowi eksport, głównie do krajów Unii Europejskiej. W 2004 roku wartość sprzedaży w Mlekpolu osiągnęła 1 mld. 270 mln zł. W ubiegłym roku na inwestycje wydano 40 mln zł.
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę